Portugalia otwiera rynek pracy

Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia
opublikowano: 10-03-2006, 15:35

Portugalia otworzy 1 maja swój rynek pracy dla pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Poinformował o tym w Brukseli portugalski minister pracy, po posiedzeniu unijnej rady.

Portugalia otworzy 1 maja swój rynek pracy dla pracowników z Europy Środkowo-Wschodniej, w tym z Polski. Poinformował o tym w Brukseli portugalski minister pracy, po posiedzeniu unijnej rady.

Teraz Polacy mogą bez ograniczeń pracować jedynie w trzech państwach Unii - Wielkiej Brytanii, Irlandii i Szwecji.Portugalia dołączyła do Hiszpanii, która również zniesie w maju wszelkie ograniczenia. Z informacji docierających do Brukseli wynika, że fiński rząd i grecki postąpią podobnie, bo uznały, że argumenty gospodarcze uzasadniają otwarcie rynków pracy.

W niektórych krajach przeważyły jednak argumenty polityczne - Austria, Niemcy i Belgia utrzymają restrykcje przez kolejne 3 lata. Z kolei Francja i Włochy są skłonne ułatwić obywatelom z nowych krajów dostęp do swych rynków pracy, ale tylko w pewnych sektorach. Pozostałe państwa - Holandia, Dania i Luksemburg jeszcze nie poinformowały Komisji Europejskiej, co zamierzają zrobić. Mają na to czas do końca kwietnia.  

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Informacyjna Agencja Radiowa Polskiego Radia

Polecane