Porządkowanie Polskiego Koksu

Maria Trepińska
opublikowano: 01-02-2007, 00:00

Sprzedaż mniejszościowych pakietów akcji i przejęcie eksportowych kontraktów — to pierwsze decyzje nowego prezesa.

Sprzedaż mniejszościowych pakietów akcji i przejęcie eksportowych kontraktów — to pierwsze decyzje nowego prezesa.

Pod koniec ubiegłego roku rada nadzorcza Polskiego Koksu (PK), firmy specjalizującej się w eksporcie, której szefem jest Daniel Ozon, wiceprezes Jastrzębskiej Spółki Węglowej, wyłoniła nowego prezesa. Został nim Jan Michalik, który do pracy w Katowicach przyjechał prosto z Toronto, gdzie prowadził prywatny fundusz inwestycyjny. Po miesiącu urzędowania na Śląsku podjął pierwsze decyzje w spółce, której roczne przychody sięgają 5 mld zł. Na początek poszły sprawy związane ze spedycją.

Najpierw spedycja...

Katowicka firma ma 30 proc. akcji w spółce CTL Polski Koks Spedycja. Pozostałe należą do dwóch prywatnych podmiotów: CTL Logistics (60 proc.) i Carbo Holding z Zielonej Góry (10 proc).

— Zamierzamy sprzedać posiadany pakiet akcji. Prowadzimy w tej sprawie rozmowy z CTL Logistics — spółką, która wybiera się na giełdę. Do połowy roku planujemy sfinalizowanie transakcji — mówi Jan Michalik, prezes PK.

W ubiegłym tygodniu zapadła też decyzja o utworzeniu w PK działu, który zajmie się spedycją. Jego dyrektorem został Damian Gabriel.

— Moje działanie prowadzi do obniżki kosztów transportu — wyjaśnia Jan Michalik.

Jego zdaniem, Polski Koks będzie pozbywać się mniejszościowych pakietów w firmach z udziałem prywatnego kapitału, na które eksportowa spółka nie ma większego wpływu. Tak też może być z 40 proc. akcji w niemieckiej spółce C&C Coke and Coal (pozostałe należą do prywatnego koncernu Petro Carbo Chem), która pośredniczy w eksporcie.

— W przyszłym tygodniu zapoznam się z sytuacją i zdecyduję, czy sprzedamy posiadany pakiet — dodaje Jan Michalik.

...potem handel

Prezes szacuje, że w tym roku wyeksportuje 4-4,5 mln ton koksu. Liczy także, że przejmie część zagranicznych kontraktów na sprzedaż węgla koksowego. Obecnie są one realizowane przez Węglokoks, giełdowy Kopex i innych pośredników Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która ma 51 proc. akcji PK.

Eksportowa spółka zakończyła ubiegły rok zyskiem około 15 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Polecane