Pośrednicy handlu nieruchomościami nie chcą podnosić prowizji

opublikowano: 20-05-2004, 16:04

PAP: Większość pośredników nieruchomości nie zamierza zwiększać swoich prowizji w związku z wprowadzeniem 22 proc. podatku VAT na ich usługi - zapewnił na czwartkowej konferencji prezes Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości, Marek Stelmaszak.

Od 1 maja tego roku pośrednicy w obrocie nieruchomościami, których ubiegłoroczny przychód z prowizji przekroczył łącznie 10 tys. euro, muszą doliczać 22 proc. podatku VAT do swoich prowizji.

Taki obowiązek wynika z nowej ustawy o podatku VAT, która weszła w życie 1 maja 2004 r. Będzie to dotyczyć ok. 90 proc. agencji nieruchomości w Warszawie. W małych miastach odsetek ten będzie mniejszy ze względu na mniejszy rynek nieruchomości. Natomiast agencje, które nie przekroczą 10 tys. euro przychodów z prowizji rocznie, będą zwolnione z podatku VAT.

Stelmaszak poinformował, że prowizja pośrednika wynosi 2,5-3 proc. wartości sprzedanej nieruchomości. Jego zdaniem, przepis ten obniża konkurencyjność głównie średniej wielkości agencji nieruchomości.

Zaznaczył jednak, że ustawa o VAT dość nieprecyzyjnie reguluje kwestie związane z podatkiem od pośredników i w związku z tym zwrócił się do ministra finansów o wydanie jednoznacznej interpretacji.

Wątpliwości budzą też zapisy ustawy dotyczące podatku VAT płaconego przy wykonywaniu remontów. Od 1 maja 2004 r. VAT na materiały budowlane wynosi 22 proc., a VAT na usługi budowlane pozostał na poziomie 7 proc. Przy wykonywaniu remontu wartość usługi jest niewielka w stosunku do wartości materiałów.

"Ustawa jest dość niejednoznaczna w tym zakresie i raczej jest tak sformułowana, że jeżeli wykonawca remontu sam kupuje materiały, wykonuje daną pracę i fakturuje wszystko, to później ma prawo zastosować do całej tej usługi stawkę 7 proc." - powiedział na konferencji Adam Wesłowski, prawnik kancelarii International Partner Chadbourne & Parke.

Według niego, takie rozwiązanie prowadzi do nadużyć. Jest też niekorzystne dla tych, którzy sami budują i remontują mieszkanie systemem gospodarczym. Dodał, że resort finansów powinien wydać jednoznaczną interpretację w tym zakresie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Pośrednicy handlu nieruchomościami nie chcą podnosić prowizji