Pośrednicy omijają niepewne inwestycje

Radosław Górecki
opublikowano: 11-04-2000, 00:00

Pośrednicy omijają niepewne inwestycje

Reputacja agenta zależy od renomy właściciela

Agencja nieruchomości nie może ponosić odpowiedzialności za poczynania właściciela obiektów, z którym ma podpisaną mowę. Choć przedstawiciele biur obrotu nieruchomościami twierdzą, że to niesprawiedliwe, związanie się z nierzetelnym partnerem uderza także w prestiż pośrednika.

Marek Stelmaszak z firmy Euromark Nieruchomości uważa, że agencje co prawda sprzedają bądź wynajmują, jednak nigdy nie mogą gwarantować i brać odpowiedzialności za poczynania właściciela obiektu.

— Rolą pośrednika na rynku nieruchomości jest wynajęcie budynku. Po całkowitym zapełnieniu obiektu agencja nie jest już z nim związana — dodaje Magdalena Góral z Healey & Baker.

To niesprawiedliwe

Mimo to związanie się z nierzetelnym inwestorem, który niewłaściwie traktuje swoich klientów, może zaszkodzić wizerunkowi pośrednika. Jeśli na przykład inwestor spóźnia się z oddaniem obiektu w ustalonym wcześniej terminie, a na jego fasadzie widnieje tablica z informacją o pośredniku prowadzącym wynajem, na pewno nie dodaje to sławy zaangażowanej w transakcję agencji nieruchomości.

— Takie sprawy z pewnością rzutują na opinie o agencji, ponieważ chociażby w doniesieniach prasowych o niepowodzeniach jakiegoś przedsięwzięcia pojawiają się także informacje o wynajmującym. Jest to niestety niesprawiedliwe — uważa Marek Stelmaszak.

Uniknąć sensacji

Agencje poszukujące najemców chcą znaleźć właścicielowi obiektu firmy najpewniejsze, gwarantujące spełnienie warunków umowy. Faktem jest, że w niektórych ekskluzywnych biurowcach czy centrach handlowych nie każde przedsiębiorstwo może wynająć sobie powierzchnię. Przedstawiciele agencji nieruchomości twierdzą, że podobne zasady obowiązują również w drugą stronę. Jeśli jakiś inwestor notorycznie będzie spóźniał się z realizacją kolejnych biurowców, to trudniej będzie mu nawiązać współpracę z rzetelną agencją nieruchomości. Pośrednicy, szczególnie duże zachodnie firmy, unikają też sensacji. Nie mają ochoty na współpracę z niepewnymi inwestorami. Wolą wybierać firmy znane na rynku, które mogą pochwalić się dobrymi referencjami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Radosław Górecki

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Pośrednicy omijają niepewne inwestycje