Potrzeba wielu lat na naprawę

AS
15-11-2011, 00:00

Komentarz

ANALITYCY IDEA TFI

W minionych dniach problemy strefy euro zogniskowały się na Włoszech, gdzie rentowności obligacji 10-letnich najpierw wzrosły do niemal 7,5 proc., by potem ostatecznie spaść ponownie w okolice 6,5 proc. Do spadku przyczynił się nie tylko skup prowadzony rzekomo przez Europejski Bank Centralny, ale także zmiany na włoskiej scenie politycznej. Decyzja o dymisji Berlusconiego i uchwaleniu pakietu oszczędnościowego tchnęły spory powiew optymizmu na rynki akcji.

We Włoszech w 2012 roku czeka nas najprawdopodobniej recesja, przy której cięcia fiskalne mogą pogłębić problemy.

Obecnie, zarówno we Włoszech, jak i w Grecji, do władzy doszli technokraci, których priorytetemjest stabilizacja finansów publicznych. Nie przesądza to jednak o końcu kryzysu. We Włoszech w 2012 roku czeka nas najprawdopodobniej recesja, przy której cięcia fiskalne mogą pogłębić problemy. Podobny kłopot trapi Grecję, a oba państwa czeka jeszcze wiele lat procesów dostosowawczych w celu przywrócenia konkurencyjności gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Potrzeba wielu lat na naprawę