Zbieramy pieniądze na przyszły rok

AS
opublikowano: 15-11-2011, 00:00

KOMENTARZE

ANALITYCY DI BRE BANKU

fragment komentarza miesięcznego

Ministerstwo finansów (MF) po październiku sfinansowało całość potrzeb pożyczkowych na ten rok. W kolejnych ostatnich dwóch miesiącach roku będzie się skupiać na prefinansowaniu przyszłorocznych potrzeb pożyczkowych oraz zwiększaniu rezerw złotowych i walutowych, które na koniec października wyniosły około 45 mld zł.

Potrzeby pożyczkowe na ten rok zostały zaspokojone po październiku.

W sytuacji dużej niepewności w związku ze spowalniającą gospodarką globalną oraz kryzysem zadłużenia strefy euro MF stara się utrzymać podwyższony poziom płynnych środków.Rezerwy złotowe w razie zawirowań na krajowym rynku skarbowych papierów wartościowych mogą być użyte do interwencyjnego skupu obligacji poprzez BGK, co zostało zapowiedziane przez MF. Z kolei środki walutowe w sytuacji negatywnego scenariusza mogą być wykorzystane do interwencji poprzez BGK na rynku walutowym, celem obniżenia wartości długu zagranicznego, na który ma właśnie wpływ kurs złotego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu