Potrzeba zachęt do inwestycji w sektor private equity

Paulina Sztajnert
04-03-2004, 00:00

Dlaczego OFE nie inwestują w sektor private equity? Bo nikt nie stworzył przepisów, które by je do tego zachęciły.

Aby małe i średnie firmy mogły pomóc funduszom emerytalnym w dywersyfikacji ich ryzyka, najpierw same muszą uzyskać wsparcie, a nie jest to łatwe zadanie.

— Polska stoi przed problemem stworzenia szans rozwoju dla małych i średnich przedsiębiorstw, tych, które — jak pokazują przykłady rynku amerykańskiego i krajów Dalekiego Wschodu — są motorem rozwoju gospodarczego — mówi Igor Chalupec, wiceminister finansów.

Jego zdaniem, tutaj właśnie otwiera się szansa na inwestycje i zdywersyfikowanie ryzyka portfelowego funduszy emerytalnych.

— OFE powinny pomyśleć o zaangażowaniu w przedsięwzięcia private equity i venture capital — dodaje minister Chalupec.

Zdaniem Barbary Nowakowskiej, dyrektor zarządzającej Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych, inwestowanie w private equity to także szansa OFE na znacznie wyższe stopu zwrotu. Tak wygląda teoria, a praktyka?

— Fundusze, które inwestują w polską gospodarkę, to wehikuły zagraniczne. A w takie aktywa nie mogą inwestować OFE. Mamy zatem paradoks: podmioty inwestujące w polską gospodarkę nie mogą przyciągać polskiego kapitału — wyjaśnia Barbara Nowakowska.

To nie jedyny problem. Kolejna przeszkoda to „odroczony” zysk. Fundusze tego typy wyceniane są na zasadzie kosztów, co oznacza, że pierwsze zyski przynoszą po kilku latach. Natomiast PTE oceniane są co pół roku (na podstawie minimalnej wymaganej stopy zwrotu), a zatem nie leży w ich interesie inwestowanie w private equity.

— Dopóki jesteśmy oceniani na podstawie średniej stopy zwrotu i nagradzani rachunkiem premiowym, żadne OFE nie zdecyduje się na inwestycję, mając co najmniej kilkuletnie odroczenie zysku z takiego projektu. Taki system kar i nagród wymusza bowiem, prócz wzajemnego naśladownictwa, także inwestycje realizujące zysk w sześć miesięcy — mówi Jarosław Skorulski, członek zarządu PTE Pocztylion-Arka.

Zlikwidowanie tego typu mierników efektywności OFE wpłynęłoby na bardziej odważne decyzje inwestycyjne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Potrzeba zachęt do inwestycji w sektor private equity