Potrzebna działalność edukacyjna

Adam Ambrozik ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.
opublikowano: 13-08-2008, 00:00

Prawidłowe rozumienie i stosowanie przepisów regulujących rozliczanie czasu pracy to — zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich — powinien być jeden z najważniejszych tematów wpisanych do programu działania Państwowej Inspekcji Pracy na przyszły rok. Wśród członków KPP trwają konsultacje programu działania PIP na rok 2009. Naszym zdaniem, istotnym problemem dla pracodawców jest prawidłowe rozumienie i stosowanie przepisów regulujących rozliczanie czasu pracy. Zagadnienie to powinno zostać jednym z głównych tematów wpisanych w przyszłoroczny program działania PIP.

Ważne jest także, aby Państwowa Inspekcja Pracy informowała pracodawców o wymaganiach minimalnych dla maszyn i urządzeń eksploatowanych na stanowiskach pracy. Temat ten jest częstym przedmiotem postępowań sądowych w sytuacji zaistnienia wypadku przy pracy. Ponadto uważamy, że w ramach tematów prewencyjnych podejmowanych przez PIP powinna zostać podkreślona konieczność współuczestniczenia pracowników we wspólnym zabieganiu o bezpieczne warunki pracy. Świadomość pracowników co do konieczności aktywnej współpracy z pracodawcą jest niezwykle istotna, szczególnie z punktu widzenia zabiegania o lepsze i bezpieczniejsze warunki pracy. Tym bardziej że dynamiczne zmiany na rynku pracy powodują, że coraz częściej odchodzi się od tradycyjnie rozumianego stosunku pracy na rzecz innych form zatrudnienia. Proponujemy także zmiany zachęcające pracodawców do stosowania nowoczesnych rozwiązań technicznych i organizacyjnych, które zapewnią bezpieczniejsze i zdrowsze warunki pracy.

Naszym zdaniem, głównym powodem nieprzestrzegania praw pracowniczych jest nieznajomość, zawiłość oraz niestabilność przepisów prawa. Dlatego tak ważne jest, aby Państwowa Inspekcja Pracy kontynuowała działania profilaktyczne, skierowane na rozwijanie współpracy z pracodawcami, bo tylko dzięki temu możliwa jest dalsza poprawa przestrzegania przepisów.

ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Ambrozik ekspert Konfederacji Pracodawców Polskich.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Potrzebna działalność edukacyjna