Potrzebne wsparcie dla innowacji

opublikowano: 12-09-2019, 22:00

Polskie firmy mają spory potencjał, jeśli chodzi o tworzenie nowoczesnych rozwiązań. Ogranicza je brak finansowania i biurokracja.

W Europejskim Rankingu Innowacyjności Polska zajmuje piąte miejsce od końca. Liderami w Unii Europejskiej są kraje skandynawskie i Holandia. Rozwój innowacyjności nad Wisłą blokuje brak odpowiedniego wsparcia finansowego i doradztwa, biurokracja, słaba cyfryzacja administracji oraz niska nowoczesność uczelni wyższych.

— Wspomniane bariery sprawiają, że Polska ciągle należy do grona naśladowców, a nie kreatorówinnowacyjnych rozwiązań, idei czy wreszcie produktów. Mamy duży potencjał, ale musimy dać mu szansę — twierdzi Krzysztof Inglot, prezes Personnel Service.

Dodaje, że na finansowanie, które pozwala pokryć koszty wdrażania nowoczesnych rozwiązań, mogą pozwolić sobie większe firmy. Te mniejsze w większości pokrywają wydatki z własnej kieszeni. Dlatego ważne jest zaproponowanie rozwiązań finansowych, które dawałyby małym i średnim przedsiębiorcom możliwość opłacalnej inwestycji w innowacje. Rozwojowi innowacyjności nie sprzyja też uciążliwa biurokracja i niewystarczająca cyfryzacja administracji. Europejski Indeks Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa (DESI) wskazuje, że Polska nadal ma zaległości w tym zakresie w porównaniu z UE. Pod względem cyfryzacji na 28 krajów członkowskich nasz kraj plasuje się na 25 miejscu.

— Potrzebujemy bardziej rozwiniętych usług publicznych i większych kompetencji cyfrowych, zwłaszcza że już wkrótce, jak wynika z analiz Komisji Europejskiej, takich kompetencji będzie wymagało nawet 90 proc. zawodów — podkreśla Krzysztof Inglot.

Warto pamiętać, że brak automatyzacji pewnych procesów to wydłużony okres oczekiwania m.in. na wydanie certyfikacji nowoczesnych technologii. Modernizacja i przyspieszenie tego procesu przyczyniłyby się do lepszego funkcjonowania innowacyjnych firm.

bc64433c-8c2e-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Innowacji
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE
Puls Innowacji
autor: Anna Bełcik
Wysyłany raz w tygodniu
Anna Bełcik
Najważniejsze informacje o rozwoju i finansowaniu nowych technologii. Ciekawostki ze świata gigantów, start-upów i funduszy VC
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy