Potrzebny mariaż biznesu i nauki

opublikowano: 20-10-2014, 00:00

Co zrobić, aby firmy i uczelnie lepiej ze sobą współpracowały? Eksperci będą o tym dyskutować podczas Polskiego Kongresu Gospodarczego.

„Nauka dla biznesu, biznes dla nauki” — to główne hasło tegorocznego Polskiego Kongresu Gospodarczego, który odbędzie się 22- 23 października na Stadionie Narodowym w Warszawie. Ubiegłoroczna edycja wydarzenia była poświęcona energetyce. Efektem kongresu było powstanie wielu opracowań diagnozujących najważniejsze problemy polskiej energetyki, rekomendacji i programów naprawczych. Tym razem organizatorzy chcą skupić się na problemach w relacjach: nauka-biznes. Będą dyskutować m.in. o tym, jak rozwinąć współpracę przedstawicieli obu środowisk.

— Planujemy przeprowadzić dyskusję nad propozycjami rozwiązań legislacyjnych, organizacyjnych i finansowych, które mogłyby ułatwić kontakty między przedsiębiorcami i przedstawicielami nauki, zbudować wzajemne zaufanie i wykreować mechanizmy efektywnej współpracy. Obowiązki leżą po obu stronach. Zarówno sfery gospodarcze mają powinności wobec środowisk akademickich, jak i ludzie nauki muszą aktywniej brać udział w budowaniu nowoczesnej, konkurencyjnej gospodarki — podkreśla Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP, którzy organizują kongres.

W programie kongresu jest m.in. debata o kooperacjinaukowców z przedsiębiorcami oraz dziesięć sesji dotyczących różnych aspektów związanych z tą tematyką. Eksperci powiedzą m.in. o tym, jak badacze i firmy mogą ubiegać się o fundusze z programu Horyzont 2020 oraz o platformach współpracy między biznesem i ośrodkami badawczymi.

Omówione zostaną związki nauki z gospodarką w dwóch krajach, które pozytywnie wyróżniają się pod tym względem — czyli w Szwajcarii i Izraelu. Liczba miejsc na kongresie jest ograniczona, obowiązuje wcześniejsza rejestracja.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane