Powell a rynek pracy

Marek Rogalski, główny analityk walutowy DM BOŚ
opublikowano: 30-08-2021, 13:18

Poniedziałek nie przynosi większych zmian w wycenie dolara po jego piątkowej przecenie wywołanej słowami szefa Fed, który zdaniem uczestników nie wniosły wiele do oczekiwań wokół jesiennego taperingu. W efekcie uwaga rynków przesunie się na publikacje makro, a w tym tygodniu kluczowe będą odczyty Departamentu Pracy w piątek.

Uwagę przykuwają też lokalne tematy - waluty Antypodów dzisiaj słabną po tym, jak w Australii odnotowano kolejny rekord zakażeń COVID mimo wprowadzanych od kilku tygodni restrykcji, a władze w Nowej Zelandii wydłużyły terminy lockdownu. Na giełdach w Azji mamy umiarkowany optymizm, na co mogły mieć wpływ informacje o działaniach płynnościowych Ludowego Banku Chin - ich skala w ostatnich dniach była największa od kilku miesięcy.

W Europie inwestorzy spoglądają na polityczne sondaże przed wrześniowymi wyborami do niemieckiego Bundestagu - na prowadzenie z wynikiem 24 proc. wysunęli się socjaldemokraci z SPD. Kolejne miejsca zajmują CDU/CSU (21 proc.), oraz Zieloni (17 proc.). To może zapowiadać koalicję SDP-Zieloni i tym samym koniec ery Angeli Merkel.

Te spekulacje nie mają na razie większego wpływu na notowania EURUSD, które oscylują wokół 1,18. Dzisiaj w kalendarzu mamy dane nt. indeksów koniunktury Komisji Europejskiej o godz. 11:00, a także szacunki niemieckiej inflacji CPI o godz. 14:00 - oba odczyty dotyczą okresu sierpnia. Na rynkach surowców tematem numer jeden jest huragan Ida, chociaż jego wpływ na notowania ropy jest niezauważalny, a sam huragan ma jeszcze dzisiaj stać się burzą tropikalną.

Okiem analityka - Powell a rynek pracy

Czy Powell był w piątek aż tak "gołębi", aby móc z tego wyprowadzić dłuższy trend słabości dolara? Patrząc na wypowiedzi innych członków Fed w zeszłym tygodniu, można było odnieść wrażenie, że presja na jesienną dyskusję o taperingu (ograniczeniu skupu aktywów) będzie narastać niezależnie od tego, jak do tej sprawy będzie podchodził szef Fed.

Pojawia się zatem prawdopodobieństwo scenariusza, w którym na posiedzeniu 22 września dojdzie do sytuacji, kiedy nie będzie jednomyślności, co do treści komunikatu. Wtedy tapering na posiedzeniu 2-3 listopada byłby dość prawdopodobny. Duże znaczenie w tej układance będą mieć dane z rynku pracy, które poznamy w najbliższy piątek.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Teoretycznie kolejny odczyt NFP bliski 1 mln etatów mógłby nasilić spekulacje wokół tego typu scenariusza. Oczekiwania wskazują na razie na 730 tys. co tłumaczy się wpływem wariantu Delta na rynek usług. Tym samym lepsze figury mogłyby oddalić obawy, że pandemia może mieć wyraźniejszy wpływ na gospodarkę i tym samym bardziej skupić się na wątku taperingu, który tak czy inaczej będzie mieć miejsce w IV kwartale.

EURUSD - Niewielka korekta czy powrót do dominującego trendu?

W piątek wieczorem dolar był w odwrocie po słowach Powella, w czym pomagały dodatkowo spadające rentowności amerykańskich obligacji - 10-letnie powróciły do 1,30 proc. To wywindowało notowania EURUSD w okolice 1,18. Dzisiaj przetestowany został rejon spadkowej linii trendu przy 1,1810 i podejście nie było udane. To może zapowiadać korektę ostatniego wzrostu, lub po prostu powrót w stronę silnego dolara zgodnie z dominującym trendem obserwowanym od pierwszych dni czerwca.

Wiele będzie zależeć od tego, jak podejdziemy do piątkowych danych Departamentu Pracy. Jeżeli rynek zbuduje wokół nich scenariusz zakładający, że kolejny odczyt NFP rzędu 0,9-1,0 mln będzie wystarczający do tego, aby Fed podjął poważną dyskusję nad taperingiem, to niewykluczone, że w kolejnych dniach powrócimy w stronę 1,17.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane