Powell: kryptowaluty to aktywa spekulacyjne

opublikowano: 22-03-2021, 16:46

Szef Fed Jerome Powell uważa, że kryptowaluty nie pozwalają na przechowanie wartości, bo są przede wszystkim aktywami spekulacyjnymi.

Według Powella, nie ma pośpiechu jeśli chodzi o stworzenie cyfrowej waluty banku centralnego USA.

- Kryptowaluty charakteryzują się wysoką zmiennością dlatego nie są naprawdę użytecznym sposobem przechowania wartości i nie są niczym wsparte – powiedział szef Fed podczas wirtualnego panemu dyskusyjnego o cyfrowej bankowości zorganizowanego przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych. – To bardziej spekulacyjne aktywa, zasadniczo zastępujące raczej złoto niż dolara – dodał.

Jerome Powell, fot. Bloomberg
Jerome Powell, fot. Bloomberg

Kryptowaluty mocno zdrożały w ubiegłym roku i na początku obecnego. Niektórzy ich zwolennicy tłumaczyli, że to reakcja na bezprecedensowe drukowanie pieniędzy przez banki centralnego na świecie w celu zasilenia programów wsparcia gospodarek. Bitcoin, którego cena przekraczała 61,5 tys. USD w połowie marca, tanieje w poniedziałek o 0,3 proc. do 57196 USD. Jest o 96 proc. droższy niż na początku roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, cnbc.com

Polecane