Powietrzne pilnowanie kosztów

opublikowano: 28-12-2016, 22:00

Potencjalna wartość światowego rynku rozwiązań wykorzystujących drony to ponad 127 mld dolarów. I według PwC szybko rośnie.

Z raportu „Technologie dronowe w infrastrukturze transportowej”, przygotowanego przez firmę doradczą PwC, wynika, że sektorem o największym potencjale komercyjnego wykorzystania dronów jest infrastruktura — szacuje się go na 45,2 mld dolarów. Autorzy raportu wskazują, że operatorzy z sektora drogowego i kolejowego już budują przewagę konkurencyjną dzięki skutecznemu wprowadzaniu rozwiązań dronowych na wszystkich etapach projektu i cyklu życia infrastruktury.

Prezentuje także możliwe w branży drogowej i kolejowej zastosowania dronów, a także prognozy wpływu tych urządzeń wyposażonych w inteligentne oprogramowanie na konkurencyjność operatorów sieci transportowych. — Drony i dostarczane przez nie dane zmieniają zasady gry w całym cyklu inwestycji w infrastrukturę transportową. Dostępność w czasie rzeczywistym precyzyjnych i porównywalnych danych do modelowania 3D ma istotne znaczenie przed rozpoczęciem inwestycji, w trakcie jej realizacji i w fazie eksploatacji. Wszystkie te dane mogą być pozyskiwane przez inteligentne i opłacalne rozwiązania stosowane w dronach — mówi Michał Mazur, partner w PwC, lider zespołu Drone Powered Solutions.

W sektorze infrastruktury transportowej technologie dronowe mogą być wykorzystywane niemal na każdym etapie, począwszy od monitorowania placów budów, przez przeglądy, aż po inwentaryzacje. Podczas budowy dane pozyskiwane dzięki dronom umożliwiają szybką reakcję i ewentualne korekty planu, a w skrajnych przypadkach

mogą być wykorzystane jako dowód w postępowaniu przed sądem. Przykładowo: w projekcie budowlanym nadzorowanym przez zespół Drone Powered Solutions PwC inwestorowi udało się zaoszczędzić około 2,94 mln dolarów dzięki dowodom umożliwiającym wykazanie bezzasadności roszczeń. Inne zastosowania tych urządzeń to m.in. wykrywanie intruzów i ochrona terenu przed osobami postronnymi, monitorowanie zabezpieczeń wykopów, poprawa bezpieczeństwa na placu budowy. Z danych zebranych w raporcie PwC wynika, że liczba wypadków zagrażających życiu na placu budowy monitorowanym przez drony zmniejsza się o nawet 91 proc. — Firmy z sektora drogowego i kolejowego obsługują rozległesieci skomplikowanych obiektów rozmieszczonych na ogromnym obszarze, co powoduje duże koszty monitorowania inwestycji oraz inwentaryzacji i utrzymania składników majątku. Dzięki postępowi technologicznemu dysponujemy dzisiaj metodami, które pozwalają wykonywać te monotonne, ale ważne czynności. Firmy aktywnie poszukujące nowych sposobów realizowania tych zadań powinny rozważyć wykorzystanie dronów, które mogą okazać się szybsze, bardziej opłacalne i bezpieczniejsze niż tradycyjne metody. Drony zbierające dane stają się ważnymi narzędziami na placach budów i przy przeprowadzaniu regularnej konserwacji i inwentaryzacji obiektów — zauważa Adam Wiśniewski, dyrektor zespołu PwC Drone Powered Solutions.

Według autorów raportu coraz szersze zastosowanie technologii dronowych w projektach z zakresu infrastruktury transportowej zbiega się z pokaźnymi inwestycjami i coraz większą konkurencją. Do 2020 r. nakłady inwestycyjne w infrastrukturę transportową na świecie mają rosnąć po 4,5 proc. rocznie. Największy wzrost ma nastąpić w Afryce i Ameryce Łacińskiej — do 2020 r. inwestycje w infrastrukturę transportową mają się tam podwoić. Najważniejszym kontynentem pod względem wielkości inwestycji jest jednak Azja, gdzie te nakłady mają się zwiększyć o niemal 200 mld dolarów. Prognozowany wzrost nakładów w Europie Zachodniej i USA do 2020 r. to 15 proc. © Ⓟ

91 proc. Nawet o tyle spada liczba wypadków zagrażających życiu na placu budowy monitorowanym przez drony — wynika z raportu PwC.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy