Powrót do rynkowej rzeczywistości

  • Marcin Kiepas
opublikowano: 17-03-2014, 09:52

Jeszcze dziś sytuacja wokół Krymu może budzić jakieś emocje wśród inwestorów. Ich uwaga jednak powoli będzie się przesuwać się w kierunku tematów rynkowych, jak publikowane dane makroekonomiczne, czy środowe wyniki posiedzenia FOMC

Wydarzeniem weekendu było niedzielne referendum na Krymie. Jego wyniki nie zaskoczyły. Aż 95,5% zagłosowało za przyłączeniem Krymu do Rosji. Z punktu widzenia rynków oznacza to tylko, że wynikiem tego głosowania będzie wprowadzenie wcześniej zapowiedzianych przez państwa Zachodnie sankcji gospodarczych wobec Rosji i ewentualnych odwetowych sankcji ze strony Rosji.

Tyle tylko, że to w dużym stopniu jest już zdyskontowane i nie powinno wywołać emocji na rynkach finansowych. Jedynie wprowadzenie naprawdę bolesnych sankcji, co musiałoby mocno odbić się na rosyjskiej gospodarce, może sprowokować strach inwestorów. To jednak wydaje się mało realne. Sankcje najprawdopodobniej będą miały przede wszystkim wymiar symboliczny. Dlatego nie dziwi, że rosyjskie indeksy otworzyły się w poniedziałek na dużych plusach, odreagowując wcześniejszą przecenę, a nastroje na głównych europejskich parkietach są umiarkowanie pozytywne.

Innym wydarzeniem weekendu, jednak już zdecydowanie mniej medialnym, było rozszerzenie przez Ludowy Bank Chin dopuszczalnego pasma dziennych wahań juana z dotychczasowego 1% do 2%. To kolejny krok w kierunku płynnego kursu wymiany chińskiej waluty i kolejne działanie mające ograniczyć działania inwestorów o nastawieniu spekulacyjnym. Jednakże, podobnie jak w przypadku referendum na Krymie, nie ma to dużego bezpośredniego wpływu na sytuację na rynkach bazowych.

Skoro już Krym i Chiny nie prowokują emocji to należy oczekiwać, że uwaga inwestorów powoli będzie się przesuwać w kierunku tematów zdecydowanie rynkowych. Szczególnie, że tych nie będzie brakowało w tym tygodniu. Inwestorzy poznają m.in. wyniki posiedzenia FOMC, podczas którego najprawdopodobniej zostanie dokonana kolejna redukcja wartości programu QE3 o 10 mld USD, a także zostaną opublikowane najnowsze projekcje makroekonomiczne i odbędzie się konferencja prasowa Janet Yellen, Fed opublikuje też w tym tygodniu wyniki stress testów amerykańskich banków, będzie mieć miejsce osiedzenie Narodowego Banku Szwajcarii, zostanie również opublikowana cała grupa ważnych danych z USA (dziś będą to dane o produkcji przemysłowej, raport o napływie kapitałów oraz indeks NY Empire State).

To właśnie dane makroekonomiczne i wyniki posiedzenia FOMC powinny w tym tygodniu kształtować nastroje na rynkach finansowych. Wszystko inne zejdzie na drugi plan.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Kiepas, Admiral Markets Polska

Polecane