Powrót do szkoły, do czesnego dopłaci UE

Monika Niewinowska
16-01-2006, 00:00

Przedsiębiorcy nie muszą czekać z wysłaniem swoich pracowników na studia podyplomowe aż do jesieni. Większość szkół organizuje dodatkowy nabór już teraz.

Tradycyjnie początek sezonu edukacyjnego kojarzy się z jesienią, tymczasem również zima przynosi wiele atrakcyjnych ofert podnoszenia kwalifikacji, szczególnie jeżeli chodzi o właścicieli i pracowników przedsiębiorstw. Nabór na semestr wiosenny w większości uczelni właśnie trwa.

Za grosze

Dzięki dotacjom z Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) przedsiębiorcy i ich pracownicy mają do dyspozycji ponad 200 szkoleń i studiów podyplomowych w bardzo atrakcyjnych cenach.

— Małe i średnie firmy płacą za udział w szkoleniu tylko 20 proc. rynkowej ceny. Duże — 40 proc. — przypomina Aleksandra Sztetyłło z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Zwraca ona również uwagę na to, aby pracownicy, chcący podnosić swoje kwalifikacje poprzez udział w dotowanych szkoleniach czy studiach, zgłaszali się na nie za pośrednictwem swoich pracodawców — nie zaś indywidualnie. To pracodawca powinien być też osobą która pokrywa koszty udziału.

— Zgłaszając się indywidualnie, nie można liczyć na upusty cenowe. Celem dofinansowania było bowiem sprowokowanie przedsiębiorców do podnoszenia kwalifikacji swoich kadr, a co za tym idzie zwiększenie ich konkurencyjności na jednolitym rynku — podkreśla Aleksandra Sztetyłło.

Tematyka szkoleń i studiów podyplomowych jest bardzo zróżnicowana — do wyboru są 152 kierunki. Do najpopularniejszych należą rachunkowość, podatki i prawo, jednak coś dla siebie znajdą również żądni mniej uniwersalnej wiedzy, jak na przykład geofizyka stosowana, najnowsze technologie i materiały glazurnicze czy recykling wyrobów powszechnego użytku.

Bez podatku

Ostatnio pojawiły się wątpliwości, czy upust w cenie studiów lub szkolenia, wynikający z dofinansowania uzyskanego przez jego organizatora, nie powinien być traktowany jako dochód beneficjenta końcowego. Oznaczałoby to konieczność uiszczenia podatku dochodowego od kwoty rabatu. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego uspokaja jednak przedsiębiorców.

— Przychody osób fizycznych i prawnych uzyskane np. z tytułu uczestnictwa w nieodpłatnych szkoleniach finansowanych ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego nie będą przychodami dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych czy prawnych. Wynika to z zapisów art. 12 ust. 4 pkt 14 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tj. DzU z 2000 r., nr 54, poz. 654 z późn. zm.), który mówi, że do przychodów nie zalicza się: „wartości otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartości innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń finansowanych lub współfinansowanych ze środków budżetu państwa, jednostek samorządu terytorialnego, ze środków agencji rządowych lub ze środków pochodzących od rządów państw obcych, organizacji międzynarodowych lub międzynarodowych instytucji finansowych, w ramach rządowych programów”. Analogiczne uregulowanie zawiera art. 21 ust. 1 pkt 47d ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. DzU z 2000 r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) — mówi Agnieszka Jankowska z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Monika Niewinowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Fundusze unijne / Powrót do szkoły, do czesnego dopłaci UE