W Polsce powstaje prawniczy gigant

opublikowano: 24-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Dwie czołowe polskie kancelarie - Rymarz Zdort oraz Maruta Wachta - łączą siły. Będzie to jedna z największych firm prawniczych w kraju.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • dlaczego łączą się dwie duże i znane kancelarie prawne
  • jaka będzie formuła zarządzania i działalności nowej firmy prawniczej

Rozpoczęła się największa fuzja od wielu lat na polskim rynku prawniczym. Kancelaria Rymarz Zdort, w najnowszym rankingu „Rz” plasująca się na 16 miejscu (pod względem liczby zatrudnianych prawników – 92) połączy się z kancelarią Maruta Wachta (27 pozycja – 74 prawników). Nowa kancelaria, pod marką Rymarz Zdort Maruta, ma liczyć ponad 170 prawników (radców prawnych i adwokatów), a łącznie będzie zatrudniać 250 osób. Wskoczy na piąte miejsce wśród największych i najważniejszych kancelarii prawnych w kraju.

Czterech szefów
Czterech szefów
Nową wielką polską kancelarią prawną będą kierować partnerzy (od lewej na zdjęciu): Bartłomiej Wachta, Paweł Rymarz, Marcin Maruta, Paweł Zdort.
materiały prasowe

Mocny gracz

Prawniczy gigant będzie firmą stricte polską, bez jakichkolwiek udziałów zagranicznych. Obie kancelarie połączą się jak „puzzle” - nikt nikomu nie będzie płacił, nie będzie też żadnej wymiany udziałów. Nowa kancelaria ma funkcjonować w modelu równorzędnego partnerstwa w ramach jednej grupy. Zacznie działać od początku stycznia 2023 r. Siedziba będzie w Warszawie.

- Czasy są takie, że dla skutecznego obsługiwania poważnych projektów rynkowych trzeba mieć prawników ze wszystkich specjalizacji. I właśnie osiągnięcie efektu pełnego zakresu kompetencji prawniczych przyświecało naszej fuzji. Dzięki połączeniu będziemy mogli zaoferować pełen zakres usług prawnych, praktycznie dla każdej branży i każdego rodzaju transakcji biznesowych. Z entuzjazmem i niecierpliwością oczekuję początku operacyjnej współpracy naszych zespołów, których kompetencje, zapał i energia gwarantują sukces naszemu wspólnemu przedsięwzięciu. Nie mam najmniejszych wątpliwości, że klienci obu firm będą największym beneficjentem naszej fuzji – mówi Paweł Rymarz, partner zarządzający w Rymarz Zdort.

Kancelaria ta specjalizuje się przede wszystkim w obsłudze fuzji i przejęć, private equity, rynków kapitałowych, bankowości i finansów, energetyki, infrastruktury, nieruchomości. Podaje, że od 2009 r. doradzała przy transakcjach o wartości 30 mld USD.

Kancelaria Maruta Wachta specjalizuje się w obsłudze nowych technologii, IT, gamingu, zamówień publicznych, ochronie danych osobowych, kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem i sztuczną inteligencją. Kancelaria zrealizowała np. ponad 100 projektów w zakresie technologii chmurowych. Wspierała Operatora Chmury Krajowej w negocjacji umów z Google i Microsoftem dotyczących budowy centrów danych w Polsce. Efektem podpisania tych umów są inwestycje o wartości łącznie przeszło 3 mld USD.

- Nasze biznesowe ADHD nie pozwala nam stać w miejscu. Staramy się ciągle nadążać za potrzebami naszych klientów i robić rzeczy, których nikt na tym rynku jeszcze nie odważył się zrealizować. Bardzo cieszę się, że wspólnicy i prawnicy z kancelarii Maruta Wachta zdecydowali się wraz z nami wyruszyć w tę ciekawą podróż. Z pewnością sprawimy jeszcze wiele niespodzianek naszym klientom i konkurentom – mówi Paweł Zdort, partner zarządzający w Rymarz Zdort.

Synergia prawników

Marcin Maruta, partner zarządzający w Maruta Wachta potwierdza, że fuzja wzmocni obie firmy.

- Dzięki połączeniu zwiększy się wartość i siła obu kancelarii. Dla nas to strategiczny ruch, ponieważ zyskujemy nowe kompetencje oraz znaczące wzmocnienie zespołu. Kancelarie łączy nie tylko pozycja liderów w swoich dziedzinach, lecz także podobne wyobrażenie o pracy prawnika w trzeciej dekadzie XXI wieku. Chcemy być nie tylko prawnikami, ale również doradcami w transformacji cyfrowej naszych klientów – zaznacza Marcin Maruta.

Bartłomiej Wachta, partner zarządzający w Maruta Wachta, podkreśla, że ta fuzja jest bezprecedensowa.

- Jest wiele ekscytujących aspektów tej fuzji i mają one wspólny mianownik w postaci budowania zupełnie nowej jakości, zarówno w wymiarze merytorycznym jak i organizacyjnym. Połączenie naszych potencjałów z jednej strony otwiera nowe możliwości, a z drugiej strony samo w sobie jest wydarzeniem bezprecedensowym w historii polskiego rynku prawniczego – twierdzi Bartłomiej Wachta.

Topowi klienci

Klientami kancelarii Rymarz Zdort były lub są m.in.: Lotos (np. w zakresie kwestii związanych z połączeniem z Orlenem), Polski Fundusz Rozwoju, PGNiG, Play, Santander Bank Polska, Bank Pekao SA, Griffin Real Estate, Maspex, Canal+, Polkom, Innova Capital, Wirtualna Polska, AccorHotels, Ten Square Games, Electrum, Alseva.

Wśród klientów kancelarii Maruta Wachta są m.in. Ciech, Allegro, Żabka, Bank Pocztowy, Eurocash, Carrefour, Prudential, Warta, Nationale Nederlanden, Vienna Life, Link 4, Circle K, Super-Pharm, Sephora, Roche, Agora, Empik, Pannatoni Europe.

Liderzy branży

Według rankingu „Rz”, największą kancelarią prawną w Polsce (pod względem liczby zatrudnianych prawników) jest Dentons (227). Na kolejnych pozycjach plasują się CMS (206), Domański Zakrzewski Palinka (189), Sołtysiński Kawecki & Szlęzak (178). Kancelaria Rymarz Zdort Maruta, z ponad 170 prawnikami, znajdzie się na 5 pozycji w kraju.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane