Powstaje nowa międzynarodowa agencja ratingowa

Tworzą ją Chińczycy, Amerykanie i Rosjanie. Twierdzą, że będzie niezależna.

Agencję Universal Credit Rating Group, której powstanie zostanie oficjalnie ogłoszone w środę, utworzy chiński Dagong, amerykański Egan-Jones Ratings i rosyjski RusRating.

fot. istockphoto.com
Zobacz więcej

fot. istockphoto.com

- Obecny system międzynarodowych ratingów kredytowych okazał się nieadekwatny wobec zadania dostarczania odpowiedzialnych i rzetelnych ratingów – głosi komunikat Dagong.

Dagong zasłynął obniżeniem już w 2010 roku ratingu USA. O Egan-Jones, który jako jedyny nie bierze pieniędzy od emitentów ocenianych instrumentów, stało się głośno, kiedy w 2011 roku, miesiąc przed Standard & Poor’s, obniżył rating USA, za co w opinii wielu obserwatorów został niedawno pozwany przez SEC. Co ciekawe, amerykański regulator nie wystąpił dotychczas przeciwko trzem wielkim agencjom, Standard & Poor’s, Moody’s i Fitch Ratings, odpowiedzialnym za zawyżone oceny instrumentów finansowych, które ostatecznie okazały się „toksyczne” i przyczyniły się walnie do wybuchu obecnego kryzysu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Powstaje nowa międzynarodowa agencja ratingowa