Powstaje pierwszy w kraju hostel kapsułowy

opublikowano: 04-09-2017, 22:00

Na ulicy Dowcip w Warszawie trwają prace przygotowujące hostel kapsułowy dla niemal 150 gości.

Ten japoński pomysł dla podróżujących samotnie i poszukujących taniego spania na jedną noc urzeczywistnia się w obiekcie o powierzchni 774 mkw. Poza kabinami do spania znajdzie się tu odpowiednia liczba łazienek z prysznicami, stoliki przy recepcji, gdzie można zjeść posiłek, i przechowalnia większego bagażu (podręczny można zabrać ze sobą do zamykanej szafki). Na dole będzie też szatnia na okrycia wierzchnie i buty. Żeby nie czekać w kolejce pod prysznic, przewidziano wyposażenie każdej kapsuły w tablet z aplikacjądo rezerwacji czasu na toaletę.

W BUDOWIE: Kapsuły montowane w tym pomieszczeniu zapewnią większy komfort niż nocleg w pokoju z piętrowymi łóżkami — mówi Adam Wawrzyński, pomysłodawca Kapsuła Hostel. Z prawej strony widać budowę kolejnych kapsuł.
Wyświetl galerię [1/2]

W BUDOWIE: Kapsuły montowane w tym pomieszczeniu zapewnią większy komfort niż nocleg w pokoju z piętrowymi łóżkami — mówi Adam Wawrzyński, pomysłodawca Kapsuła Hostel. Z prawej strony widać budowę kolejnych kapsuł. Fot. Marek Wiśniewski

— Nocleg w kapsule będzie prawie dwukrotnie tańszy niż w pokojach jedno- czy dwuosobowych w hostelach tradycyjnych w sąsiedztwie. Jest to możliwe dzięki ograniczeniu personelu do kilku osób. Na przykład sprzątanie wszystkich kapsuł odbywa się prawie mechanicznie, jak na linii produkcyjnej, więc nie powinno zająć więcej niż trzy godziny dziennie. Ponadto w porównaniu z pokojami wieloosobowymi spanie w indywidualnej kabinie to większa intymność i komfort: niekrępujące współlokatorów oświetlenie, bezpieczne zamknięcie, odpowiednia wentylacja — przekonuje Adam Wawrzyński, pomysłodawca hostelu.

Planowane pierwotnie na sierpień otwarcie opóźnia się jednak z przyczyn finansowych. Do zakończenia prac brakuje jeszcze 450 tys. zł. Całość ma kosztować 1,9 mln zł. Pomysłodawca sam zainwestował 707 tys. zł i może liczyć na kolejne 750 od osób, z którymi zamierza stworzyć spółkę komandytową. Z jego optymistycznej kalkulacji wynika, że pieniądze mogą się zwrócić nawet w półtora roku od uruchomienia hostelu. Liczy na duże zainteresowanie, gdyż należące do konkurencji zwykłe hostele mają w tej okolicy prawie stuprocentowe obłożenie. Inwestycja w taki obiekt noclegowy jest czymś wyjątkowym. Według Cushman & Wakefield, w Warszawie planowanych jest ponad 20 hoteli, wśród których dominują trzyi czterogwiazdkowe. Rynek hoteli tzw. budżetowych nie rośnie aż tak szybko.

— Obiekty te muszą liczyć się z dużą konkurencją licznych hosteli, aparthoteli oraz prywatnych apartamentów wynajmowanych przez takie platformy jak Airbnb — tłumaczy Maria Zielińska, starszy analityk ds. nieruchomościhotelowych, Cushman & Wakefield. Hostele kapsułowe to jeszcze bardziej oszczędny model niż hotele budżetowe. Nocleg dla jednej osoby w hostelu kapsułowym w Warszawie kosztuje około 60 zł, a doba hotelowa w hotelu Ibis budget w Warszawie 135 zł. W przypadku pokoju dwuosobowego w tym hotelu cena wzrasta do 150 zł za dobę ze śniadaniem. Doświadczenia nielicznych hosteli, oferujących obok zwykłych miejsc również pokoje wyposażone w kapsuły, świadczą jednak o sporym zainteresowaniu taką formą noclegu. Jak dowiedzieliśmy się w gdańskim hostelu 3 City, gdzie jeden pokój wyposażono w kapsuły, obłożenie w nim jest dużo większe niż w innych pokojach 8-osobowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu