Powstanie magazyn gazu

Anna Bytniewska
opublikowano: 22-11-2004, 00:00

PGNiG w przyszłym roku utworzy spółkę, która zajmie się zarządzaniem magazynami gazu w Polsce. Jej partnerem będzie ukraiński NAK.

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG) oraz ukraiński operator gazowy Naftogaz NAK przygotowują projekt współpracy dotyczącej magazynowania gazu.

Wspólny mianownik

Współpraca firm ma pozwolić na skoordynowanie funkcjonowania polskiego i ukraińskiego systemu gazowego. To system naczyń połączonych.

— W połowie 2005 r., najpóźniej w trzecim kwartale, zamierzamy utworzyć spółkę operatorską, która zarządzałaby magazynami gazu w Polsce — mówi Marek Kossowski, prezes PGNiG.

Podziemy potencjał

Zaczynają już pojawiać się konkretne efekty kontaków między przedstawicielami obu firm i ich spółek zależnych.

— W ciągu miesiąca przedstawimy PGNiG projekt umowy dotyczącej wynajęcia PGNiG wolnej przestrzeni magazynowej — dodaje Michajło Derkacz, generalny dyrektor Lvivtransgazu, spółki przesyłowej należącej do ukraińskiego NAK.

Lvivtransgaz, jest właścicielem największego w Europie magazynu gazu, w którym może być składowane nawet 20 mld m sześc. tego paliwa. To prawie tyle co dwuletnie zużycie gazu w Polsce. Obecnie magazyn jest wykorzystywany w 50 proc., ale zarówno polska jak i ukraińska strona wiążą z nim duże nadzieje. Może on bowiem stać się strategicznym elementem linii przesyłu gazu ze Wschodu, śląską magistralą na zachód Polski, a w perspektywie także Europy. Konieczna jest jednak jej wcześniejsza modernizacja.

Lvivtransgaz zapewnia też, że w połowie przyszłego roku będzie gotowy do przesłania gazu dla rejonu Hrubieszowa. Do wybudowania pozostało jeszcze 7 km odcinka gazociągu do polskiej granicy. Ma to kosztować 30 mln hrywien (18 mln zł).

Wyciągnięta dłoń

Jednak nic na siłę. Spółki rozpoczną współpracę od małych kroków.

— Na początku w grę wchodzić będzie składowanie od kilkudziesięciu mln metrów sześciennych do najwyżej 150 mln metrów sześciennych gazu. W dłuższej perspektywie te ilości powinny znacznie się zwiększyć — twierdzi Marek Kossowski.

To zależeć będzie od tego jakie dodatkowe ilości gazu PGNiG kupi na Wschodzie i jakie Lvivtransgaz będzie pobierał opłaty za jego magazynowanie.

Nie jest jednak tajemnicą, że na rozwój polsko — ukraińskiej współpracy na rynku gazu wpłynie przede wszystkim fakt, czy uda się uzyskać dla niej akceptację Gazpromu — rosyjskiego potentata gazowego kontrolującego ten rynek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Powstanie magazyn gazu