Powstanie system odszkodowań za błędy medyczne?

IAR
opublikowano: 08-01-2009, 14:06

Samorząd lekarski i Instytut Praw Pacjenta proponują stworzenie pozasądowego systemu dochodzenia odszkodowań za szkody i  wypadki medyczne.

Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej Konstanty Radziwiłł wyjaśnia, że w postulowanym systemie nie chodzi o karanie lekarza czy udowodnienie winy, ale o przyznanie rekompensaty za poniesione szkody.

Dorota Karkowska z Instytutu Praw Pacjenta podkreśla, że w sądach sprawy dotyczące błędów medycznych trwają latami i są bardzo kosztowne. Proponowany model pozasądowy pozwoliłby chorym na łatwiejsze i szybsze otrzymanie odszkodowań.

Rozwiązania dotyczące dochodzenia roszczeń za błędy medyczne działają w między innymi w Nowej Zelandii, krajach skandynawskich, Francji i częściowo w Stanach Zjednoczonych.

W Polsce co roku do Naczelnej Rady Lekarskiej i Biura Praw Pacjenta przy ministrze zdrowia trafia około 30 tysięcy skarg na błędy medyczne czy problemy z dostępem do leczenia.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: IAR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu