Powyborcza sesja na Wall Street zakończona wzrostami

ARŻ
opublikowano: 04-11-2020, 22:35

Główne indeksy amerykańskich giełd osiągnęły w środę wzrosty. Dow Jones zyskał 1,34 proc., S&P 500 2,20 proc., a Nasdaq Composite 3,85 proc.

Po pełnej emocji nocy wyborczej, która wywołała zamieszanie na amerykańskich rynkach, w środę inwestorzy gorączkowo podbijali akcje.

NYSE, Wall Street
fot. Bloomberg

Niewielkie zwycięstwo demokratycznego kandydata Joe Bidena lub urzędującego prezydenta Donalda Trumpa w połączeniu z podzielonym ustawodawstwem sprawi, że jest mało prawdopodobne, aby wprowadzone w 2017 roku obniżki podatku dochodowego od osób prawnych zostały wycofane.

Indeks opieki zdrowotnej S&P 500 urósł do rekordowego poziomu. Mocno zyskał także sektor informatyczny, ponieważ Kongres bez wyraźnej większości w rękach Demokratów lub Republikanów oznacza mniejsze szanse na wzmożone kontrole antymonopolowe.

Pomimo wzrostu na giełdach, niepewność polityczna skłoniła inwestorów do zakupu 10- i 30-letnich amerykańskich obligacji skarbowych, co wywołało największy jednodniowy spadek ich rentowności od czerwca. Wraz z rentownością spadły akcje banków.

Środowe notowania na minusie zakończyły także przedsiębiorstwa produkcyjne takie jak Caterpillar (-7,43 proc.), 3M (-3,23 proc.) i Boeing (-1,31 proc.). Dzięki mniejszym szansom na cięcia budżetu na obronność zyskały koncerny zbrojeniowe - Lockheed Martin (+2,40 proc.) i Northrop Grumman (+3,55 proc.)

Sesję do udanych mogą zaliczyć technologiczne blue chipy. Na dużym plusie zakończyły ją m.in. Facebook (+8,32 proc.), Amazon (+6,32 proc.), Google (+6,09 proc.), NVIDIA (+5,95 proc.), Microsoft (+4,82 proc.) i Apple (+4,08 proc.)

Spadek amerykańskich zapasów ropy naftowej przyczynił się do pokaźnego wzrostu jej ceny. Baryłka ropy WTI z dostawą w grudniu była droższa niż we wtorek aż o 4 proc. Kosztowała 39,15 USD. Złoto zniżkowało. Jego cena spadła o 0,7 proc. do 1896,20 USD za uncję.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane