Poziom inflacji w Nigerii zmniejszył się

PM, Reuters
opublikowano: 15-11-2021, 15:12

W październiku nigeryjska inflacja zmniejszyła się siódmy miesiąc z rzędu. Głównym czynnikiem, który do tego doprowadził był wzrost cen żywności, poinformował urząd statystyczny.

Tyrone Siu / Reuters / Forum

Inflacja, która utrzymuje się na dwucyfrowym poziomie od 2016 roku, zmalała w październiku o 0,64 punktu procentowego do 15,99 proc.

– To spowolnienie wzmocni argumenty przemawiające za tym, aby decydenci utrzymali benchmarkową stopę procentową na niezmienionym poziomie w celu wsparcia ożywienia gospodarczego – powiedział Virag Forizs, ekonomista rynków wschodzących z Capital Economics.

Inflacja cen żywności, będąca głównym składnikiem wskaźnika, spadła o 1,23 pkt proc. w październiku do 18,34 proc., poinformował nigeryjski urząd statystyczny. Inflacja bazowa, po wyłączeniu cen produktów rolnych, wzrosła o 2,10 pkt proc. do 13,24 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane