Poziom zapasów rzuca cień na japoński PKB

opublikowano: 20-05-2015, 07:12

Gospodarka Japonii rosła drugi kwartał z rzędu, przebijając prognozy ekonomistów, informuje Bloomberg.

W pierwszych trzech miesiącach 2015 r. trzecia na świecie pod względem wielkości gospodarka rozwijała się w tempie 2,4 proc. w ujęciu rocznym, najwyższym od ponad roku. Tymczasem mediana prognoz ekonomistów zakładała wzrost PKB o 1,5 proc.

Bloomberg

Optymistycznym sygnałem jest wzrost wydatków przez japońskie przedsiębiorstwa. Niepokoić z kolei może znaczący wzrost zapasów piętrzących się w magazynach. Zdaniem specjalistów, utrzymanie obecnego trendu w gospodarce w dużej mierze zależeć będzie od zachowania konsumentów.

Prywatna konsumpcja zwiększyła się o 0,4 proc. w stosunku do ostatniego kwartału, rosnąc w takim samym tempie jak w ostatnich trzech miesiącach 2014. 

Japońskie firmy korzystają z osłabienie jena, szczególnie eksporterzy. Coraz więcej z nich decyduje się na podniesienie płac i odblokowanie swoich rekordowo wysokich środków pieniężnych. 

Pojawiają się optymistyczne sygnały, że firmy decydują się Ina inwestowanie swoich zysków. Sytuację utrudnia jednak wysoki poziom zapasów, który przypomina o ogromnych szkodach jakie wyrządziło gospodarce ubiegłoroczne podniesienia podatku od sprzedaży – ocenia Yoshiki Shinke, ekonomista Dai-ichi Life Research Institute. 

Według rządowych danych, wzrost zapasów dodał 0,5 proc. do dynamiki PKB.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane