Poznamy po szczegółach

BARTOSZ WYŻYKOWSKI, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan
opublikowano: 14-10-2014, 00:00

PRAWO GOSPODARCZE

Ministerstwo Gospodarki przygotowało założenia nowego prawa działalności gospodarczej. Ich szczegółowa ocena będzie możliwa po zapoznaniu się z konkretnymi rozwiązaniami. Na pewno dobrym pomysłem jest zamiar sformułowania katalogu zasad dotyczących praw przedsiębiorców na podstawie norm wywiedzionych z Konstytucji RP i prawa unijnego. Stanowiłyby one istotne wskazówki interpretacyjne dla sądów i organów administracji we wszystkich dziedzinach prawa gospodarczego.

Warta uwagi jest też inicjatywa uniwersalnego uregulowania deliktów i sankcji administracyjnych.

Wysokość kary powinna być uzależniona od dochodów firmy, a nie przychodów, by nie prowadziła do upadłości. Pewne wątpliwości budzi natomiast pomysł, aby tworzyć nową ustawę regulującą te kwestie. Stałość i przewidywalność prawa to duża wartość, a częste zmiany powodują utratę znaczenia orzecznictwa i doktryny. Jeżeli zmiany miałyby wejść w życie w niedalekiej przyszłości, to lepiej znowelizować obecną ustawę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: BARTOSZ WYŻYKOWSKI, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu