Poznań chce uzyskać z obligacji 105 mln zł

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 24-08-2001, 00:00

Poznań chce uzyskać z obligacji 105 mln zł

W najbliższy wtorek Rada Miejska Poznania ma podjąć decyzję o emisji obligacji komunalnych przez miasto i ogłosić przetarg na wybór banku, który ją zorganizuje. Planowana wartość emisji sięga 105 mln zł, a środki z niej uzyskane mają zostać przeznaczone na pokrycie deficytu budżetowego miasta.

Podczas najbliższego posiedzenia poznańskiej rady miejskiej, które odbędzie się we wtorek 28 sierpnia, radni mają podjąć uchwałę o przystąpieniu Poznania do emisji obligacji komunalnych i wyborze banku agenta emisji. Rezultat głosowania rajców wydaje się przesądzony, ponieważ kwestia emisji obligacji przez Poznań nie budzi większych emocji wśród klubów politycznych reprezentowanych w poznańskim magistracie.

Plan minimalny

Zarząd Poznania już od dłuższego czasu nosi się z zamiarem emisji obligacji. Ryszard Grobelny, prezydent Poznania, we wrześniu 2000 roku powiedział „PB”, że emisja będzie miała wartość od 20 do 100 mln USD (od 85 do 425 mln złotych) i w całości zostanie wykorzystana na inwestycje w infrastrukturę komunikacyjną miasta. Prezydent zastrzegał wówczas, że możliwa jest zmiana celu emisji nawet w ostatniej chwili. Tak też się stało, Tomasz Kayser, wiceprezydent Poznania, twierdzi, że środki uzyskane z emisji obligacji — 105 mln zł — miasto zamierza w całości przeznaczyć na pokrycie deficytu budżetowego, który w 2001 roku ma wynieść ponad 116 mln zł (budżet stolicy Wielkopolski na rok 2001 sięga 1,345 mld zł). Zarząd Poznania utrzymuje, że emisja obligacji komunalnych jest dla miasta lepszym rozwiązaniem niż kredyt bankowy.

Przed końcem roku

Jeśli poznańska emisja dojdzie do skutku, będzie ze względu na swoją wartość jedną z większych emisji obligacji komunalnych, zrealizowanych dotąd przez polskie miasta. Poznań wyemituje 525 obligacji w 2 transzach, wykup pierwszej o wartości 50 mln zł przypadnie na 2006 rok, wykup drugiej — 55 mln zł nastąpi w 2007 roku. Papiery zostaną sprzedane w trybie oferty niepublicznej. Obligacje Poznania mają mieć zmienne oprocentowanie. Poznań uzyskał już zgodę prezesa Urzędu Zamówień Publicznych, na skrócenie do czterech tygodni terminu składania ofert przez banki zainteresowane organizacją emisji. Stwarza to szansę na przeprowadzenie jej jeszcze przed końcem 2001 roku.

Wielkopolska w czołówce

Wielkopolskie gminy są w ścisłej krajowej czołówce pod względem liczby emisji obligacji komunalnych. Do tej pory w regionie zrealizowano ponad 20 programów emisyjnych. Oprócz przygotowującego się do emisji Poznania, swoje obligacje wypuściło już kilka większych miast regionu: Ostrów Wlkp. — cztery programy, Gorzów Wlkp. — jeden, Piła — jeden i Leszno — jeden. W lipcu emisję wartości 54 mln zł zrealizowało województwo wielkopolskie.

Rynek obligacji komunalnych systematycznie rośnie. Jego wartość przekroczyła w czerwcu 1 mld zł. Od początku 2001 r. zadłużenie samorządów z tytułu emisji obligacji wzrosło o 20 proc. Według danych Środkoweuropejskiego Centrum Ratingu i Analiz CERA, do końca 2001 roku emisję obligacji komunalnych zamierza zrealizować woj. małopolskie i osiem powiatów oraz 30 miast i gmin.

— Obligacje komunalne są stosunkowo łatwym, konkurencyjnym wobec kredytu bankowego, sposobem finansowania inwestycji — wyjaśnia ich powodzenie wśród gmin Arkadiusz Wicik, analityk Środkoeweuropejskiego Centrum Ratingu i Analiz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Poznań chce uzyskać z obligacji 105 mln zł