Czytasz dzięki

Poznań postawił 150 „hoteli dla owadów”

PAP, DI
opublikowano: 16-05-2020, 14:07

„Hotele dla owadów” mają pomóc we wzroście populacji m.in. pszczół, oraz przyczynić się do zachowania bioróżnorodności środowiska naturalnego. 150 domków dla owadów instalowanych jest w poznańskich parkach i lasach.

Jak poinformował poznański magistrat, zakup hoteli dla owadów jest elementem miejskiego programu „Poznań dla pszczół”. Domki zbudowane są z trzciny, bambusowych rurek, pustych w środku łodyg, suchego drewna, desek oraz szyszek. Pierwsze hotele zawisły już w parku im. Jana Pawła II na Wildzie i parku Wilsona na Łazarzu.

„Łącznie w maju na terenie miasta umieścimy 150 domków dla owadów, w których mam nadzieję, już niedługo zamieszkają pszczoły murarki, trzmiele, motyle czy biedronki. Owadzie hotele zawisną w parkach, na terenach wybranych Rodzinnych Ogródków Działkowych i w miejskich lasach” – podkreśliła dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa Urzędu Miasta Poznania Joanna Jajus.

„Zachęcam gorąco również poznanianki i poznaniaków, aby w swoich przydomowych ogródkach, na tarasach czy balkonach umieszczali podobne domki. W ten sposób zapewniamy tym pożytecznym mieszkańcom naszego miasta dobre warunki do rozwoju” – dodała.

Magistrat wskazał, że zakup i montaż 150 "hoteli dla owadów" odbywa się w ramach realizowanego od 2019 roku programu "Poznań dla pszczół". Jego celem jest zwiększenie populacji pszczół w mieście, a także edukacja mieszkańców w zakresie roli i znaczenia owadów zapylających dla środowiska czy gospodarki.

Instalowane teraz „hotele dla owadów” to kolejny już projekt mający na celu stworzenie owadom zapylającym jak najlepszych warunków bytowania. Na terenie poznańskiej Cytadeli znajdują się już m.in. dwa miejskie ule.

„Jak tłumaczą pracownicy Zarządu Zieleni Miejskiej, którzy opiekują się pasieką, pszczoły szybko zadomowiły się w ulach, a nawet zaczęły produkować miód. To dowód na to, że te pożyteczne owady mogą funkcjonować w mieście, a Poznań jest wolny od pestycydów i innych zabójczych środków” – podał Urząd Miasta Poznania. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP, DI

Polecane