Poznańscy dilerzy przejmują i awansują

Paweł Janas
opublikowano: 05-10-2011, 00:00

Grupa Krotoski-Cichy prześcignie Carserwis i zostanie wiceliderem

Polska Grupa Dealerów (PGD), Carserwis, Grupa Krotoski-Cichy — to trójka największych dilerów aut po 2010 r. według rankingu TOP50, opracowanego przez Samar i firmę doradczą DCG Dealer Consulting Group. Liderem zestawienia opublikowanego w marcu jest Polska Grupa Dealerów, która sprzedała ponad 12,3 tys. aut. To ponad dwukrotnie więcej od drugiego na mecie Carserwisu (5813). Na trzeciej pozycji pojawiła się grupa Krotoski-Cichy (5514 aut), spychając z podium Grupę Bemo Motors. Eksperci sugerowali wtedy, że brązowy medalista może w tym roku awansować na drugie miejsce. Zarząd jest już pewien, że tak właśnie się stanie. — W zgodnej opinii branży PGD na razie jest poza zasięgiem. Ten rok zakończymy na drugim miejscu — mówi Sebastian Lach, prezes spółki Idczak-Krotoski-Cichy, części grupy Krotoski-Cichy. — Sądzę, że taki scenariusz jest realny — komentuje Marek Konieczny, partner zarządzający DCG Dealer Consulting Group.

Mazowiecki przyczółek

Dilerzy rodem z Poznania coraz bardziej rozpychają się na rynku. Na początku 2011r. grupa przejęła firmę Euro Centrum Tadeusz (VW, Skoda), największego dilera Pomorza Zachodniego, oraz poznańskiego dilera Niedbała, sprzedającego ople i chevrolety. Latem poznaniacy uchwycili przyczółek na Mazowszu, przejmując dwa podwarszawskie salony: Audi i Volkswagena w Nadarzynie. W salonach w Nadarzynie działalność dilerską będzie prowadzić firma Idczak Krotoski-Cichy posiadająca salony VW i Audi w Łodzi i Zgierzu. Łącznie grupa ma w Polsce już 19 salonów sprzedających pojazdy ze stajni Volkswagena. Tylko w tym roku przybyło dziewięć placówek dilerskich. — Bierzemy pod uwagę dalszą konsolidację rynku — zaznacza Sebastian Lach. Przejęcia nie oznaczają jednak skoku sprzedaży. Grupa prognozuje, że w tym roku znajdzie się ona na ubiegłorocznym poziomie. Firma chce zrekompensować mniejszy w tym roku popyt na nowe samochody, zwiększając sprzedaż aut używanych. Prognozy mówią o znalezieniu klientów na ponad 5 tys. sztuk.

Konsolidacja zwalnia

W marcu autorzy listy TOP50 wskazywali, że konsolidacja rynku dilerskiego w Polsce przyspiesza. Udział rynkowy 50 największych firm w 2010 r. sięgnął 36,77 proc., wobec 34,08 proc. rok temu i 31,43 proc. dwa lata wcześniej. Zdaniem Marka Koniecznego, był to jeden z najwyższych wskaźników konsolidacji w Europie. Eksperci byli przekonani, że w tym roku będziemy świadkami licznych przejęć małych dilerów przez dużych graczy. — Tak się jednak nie stało, a na tle całego rynku aktywność grupy Krotoski Cichy była jednym z niewielu wyjątków. Na końcową diagnozę przyjdzie nam jeszcze nieco poczekać — mówi Marek Konieczny.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu