Poznański klaster idzie na swoje

opublikowano: 22-05-2014, 00:00

Kooperacja: Wielkopolskie MSP z sektora technologii mobilnych połączyły siły, by zwiększyć rynkowe szanse, i założyły ECDF mKlaster. Teraz budują dla siebie centrum technologiczne

Branża technologii mobilnych w Polsce dopiero się rozwija, ale rynkowe luki, powstające w wyniku błyskawicznego postępu technologicznego, nie pozostają puste. Szybko zapełniają je globalni potentaci, duże krajowe firmy, a także działający lokalnie mikro- i mali przedsiębiorcy. Jednak ich rynkowa siła nie jest zbyt wielka, zwłaszcza gdy pracują w pojedynkę. Wzrasta w grupie. Z takiego założenia wyszli przedsiębiorcy z Wielkopolski — w Poznaniu, z inicjatywy firmy doradczej ECDF, specjalizującej się w pozyskiwaniu funduszy unijnych dla MSP, powstał ECDF mKlaster.

Zobacz więcej

MOBILNY BIZNES: W mKlastrze tworzymy środowisko sprzyjające kreatywnej pracy. Zbudujemy centrum technologiczne wyposażone w nowoczesny sprzęt, własne serwerownie, salę konferencyjną i miejsca do pracy dla lokalnych MSP — zapowiada Marcin Paradowski z ECDF mKlaster, koordynator projektu. [FOT. W.ROBAKOWSKI]

Współpracę rozpoczęto już w 2011 r., początkowo koncentrując się na technologiach informatycznych. W 2013 r., w odpowiedzi na potrzeby samych firm i zmieniających się tendencji rynkowych, zrzeszenie przemianowano na klaster technologii mobilnych. A na rozwój inicjatywy pozyskano unijne dotacje.

Miejsce dla wielu biznesów

Ponad 299 tys. zł. udało się „wyjąć” z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (Działanie 1.6 „Rozwój sieci i kooperacji”). Kolejną pulę dotacji pozyskano z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka (Działania 5.1 „Wspieranie powiązań kooperacyjnych o znaczeniu ponadregionalnym”) — 3,44 mln zł z przeznaczeniem na budowę i wyposażenie ośrodka, technologicznego zaplecza dla klastrowych przedsiębiorców. Budynek stanie się siedzibą klastra, ale też miejscem pracy dla jej członków.

— W centrum technologicznym znajdzie się m.in. sala konferencyjna i tzw. gorące biurka, a co najważniejsze, uruchomimy w nim własną serwerownię i zgromadzimy nowoczesny sprzęt.

W klastrze funkcjonują głównie deweloperzy aplikacji mobilnych, są to jeszcze małe firmy, które nie mogą sobie pozwolić ani na samodzielny zakup profesjonalnego sprzętu do badań czy testów, ani na stworzenie we własnych biurach miejsca o wysokim standardzie biznesowym. Łatwiej będzie więc zbudować jedno takie miejsce i korzystać z niego wspólnie. Podniesie to jakość świadczonych przez firmy usług — wyjaśnia Marcin Paradowski, koordynator ECDF mKlaster. Projekt jest jeszcze we wstępnej fazie. Przedstawiciele klastra poszukują obecnie lokalizacji dla ośrodka. Chcą, by powstał w Poznaniu. Z nowej infrastruktury będą korzystać — w ramach pomocy publicznej — przedsiębiorcy z klastra, ale rozważana jest również możliwość udostępniania jej zewnętrznym firmom, już na zasadach rynkowych.

W stronę badań i rozwoju

Obecnie klaster zrzesza 28 firm. Do współpracy udało się zaprosić instytucje otoczenia biznesu i lokalne uczelnie wyższe, takie jak Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza i Politechnikę Poznańską.

— Chcemy zdobywać doświadczenie w realizacji projektów badawczo-rozwojowych. Pierwszy taki projekt rozpoczynamy z Politechniką. Koncentrujemy się na opracowaniu metody analizy danych z urządzeń mobilnych, pozwalających na klasyfikowanie zachowań ich użytkowników. Wyniki chcielibyśmy udostępnić członkom klastra poprzez utworzone biblioteki. Zależy nam też na zwiększeniu transferu wiedzy z uczelni do biznesu — mówi Marcin Paradowski.

Klaster cały czas koncentruje się też na działaniach promocyjnych, firmom proponuje spotkanie, szkolenia i konferencje dotyczące nowych technologii. Stawia też na integrację środowiska informatyków, programistów czy deweloperów. Drzwi do niego otwiera również przed młodymi — po hackathonie i warsztatach „Skoda App Days”, pracuje nad organizacją kolejnych, podobnych wydarzeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu