Czytasz dzięki

Pożyczki zastąpią dotacje

SACH
opublikowano: 15-06-2011, 00:00

W latach 2014-2020 firmy czeka mniej bezzwrotnej pomocy, za to będzie więcej kredytów. Więcej przedsiębiorców skorzysta.

W latach 2014-2020 firmy czeka mniej bezzwrotnej pomocy, za to będzie więcej kredytów. Więcej przedsiębiorców skorzysta.

Pieniądze z unijnej perspektywy na lata 2007-2013 powoli się kończą — do podziału zostało już tylko około 10 proc. Przedsiębiorcy czekają na nowe rozdanie. Wiadomo, że muszą pogodzić się z tym, że w kolejnej perspektywie bezzwrotnych dotacji będzie znacznie mniej — zostaną zastąpione przez preferencyjne pożyczki i kredyty. Niektórzy przedsiębiorcy uważają, że to dla nich szansa.

— Obecny system przekazywania unijnych pieniędzy się nie sprawdza. Z bezzwrotnych dotacji cieszą się nieliczni i tylko ci najbardziej wytrwali. Ileż świetnych projektów odpadło przez błędy formalne lub dlatego, że było za mało pieniędzy do podziału. Tymczasem dla przedsiębiorców najważniejsza jest możliwość otrzymania pieniędzy od razu i na prostych zasadach. Preferencyjne pożyczki dają taką szansę i skorzysta z nich więcej firm — mówi Wojciech Jabłoński, wiceprezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza.

Jednak wielu ma odmienne zdanie. Jednym z nich jest Michał Samojlik — prezes firmy Autentika. — Zdecydowanie wolę dotacje. Przedsiębiorca, który dostaje bezzwrotną pomoc, nie martwi się o zwrot, a pożyczka wciąż nad nim ciąży, nawet przez długie lata — mówi Michał Samojlik, która na rozkręcenie e-biznesu dostała z Unii 792 tys. zł.

To, że pożyczek po 2013 roku będzie znacznie więcej, jest przesądzone.

— Komisja Europejska stoi za takim rozwiązaniem, bo chce zwiększyć efektywność wykorzystania funduszy, które przekazuje przedsiębiorcom. Poza tym pojawiały się głosy, że dotacje trafiają tylko do niektórych sektorów, że pewne regiony są preferowane, co zakłóca zdrową konkurencję. Przy pożyczkach nie będzie takich nierówności — mówi Danuta Jabłońska, wicedyrektor Instytutu Badań Edukacyjnych.

Nie wiadomo jaką część unijnego wsparcia dla przedsiębiorców będą stanowiły pożyczki. Obecnie to około 10 proc., ale w nowej perspektywie udział może wzrosnąć dwu-trzykrotnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SACH

Polecane