Pozytywne sygnały

Adam Stańczak, DM BOŚ
opublikowano: 26-06-2015, 20:13

Piątkowe notowania na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie przyniosły sesję, w trakcie której WIG20 stracił 0,9 procent. Spadek wydaje się relatywnie duży, ale obrót na poziomie 477 milionów złotych wskazuje, iż nie była to sesja naprawdę wielkich emocji.

W istocie, przez większą część sesji WIG20 poruszał się w okolicach 2345 pkt. i dopiero w finale podwoił wcześniej notowaną stratę. Bez wątpienia część presji spadkowej w końcówce sesji trzeba zapisać na konto obaw graczy, iż weekend nie przyniesie rozwiązana problemu greckiego i stąd wyjście z rynku, które przesunęło ceny akcji na południe. Jeśli jednak spojrzeć na rynek w perspektywie tygodnia, to bilans jest pozytywny. Piątek do piątku WIG20 zyskał 1,5 procent i zanotował pierwszy czytelnie wzrostowy tydzień od połowy maja. Zwolennicy analizy technicznej zobaczą, iż owocem na wykresie tygodniowym jest pierwsza wzrostowa świeca po serii sześciu spadkowych.

Co ważniejsze, odbicie pojawiło się w rejonie 2300 pkt., gdzie kończyła się większość fal spadkowych w ostatnich kilkunastu miesiącach. Inaczej mówiąc, indeks nie tylko odbił się od wsparcia, ale jeszcze wzmocnił scenariusz podtrzymania konsolidacji, która dominuje nad rynkiem największych spółek właściwie od końca 2012 roku. W praktyce oznacza to, iż pojawił się sygnał kupna związany z założeniem marszu indeksu na północ w ramach znanego układu sił na wykresie.

Warto oczywiście uzupełnić odbicie o genezę poniedziałkowego wzrostu, którym były nadzieje na porozumienie pomiędzy Grecją i tzw. trojką. Słabość rynku w trakcie kolejnych sesji to w sporej części efekt rosnącego napięcia w negocjacjach i obaw, iż Grecja zostanie wypchnięta ze strefy euro i zbankrutuje w sposób niekontrolowany. Dlatego przyszłość odbicia w dużym stopniu zależy od tego, czy w nowym tygodniu uda się uratować Grecję przez upadkiem.

 

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Adam Stańczak, DM BOŚ

Polecane