PPE: prawo, a nie obowiązek

Katarzyna Ostrowska
opublikowano: 18-06-1999, 00:00

PPE: prawo, a nie obowiązek

Największe koszty organizacyjne poniesie pracodawca realizując PPE w postaci pracowniczego funduszu emerytalnego oraz towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych (TUW). Wnoszenie składek do towarzystwa ubezpieczeniowego (TU) bądź inwestycyjnego (TFI) oznacza natomiast mniejsze koszty.

Pracodawca jest zobowiązany ustawą do ponoszenia wszelkich kosztów związanych z funkcjonowaniem PPE. Koszty związane z decyzją pracodawcy o wnoszeniu składek pracowników do TU i TFI związane są głównie z przygotowaniem umów. Towarzystwa mają gotowe wzory umów niezbędnych do opracowania PPE, m.in. umowy o wnoszeniu składek pracowniczej umowy emerytalnej. Dalsze koszty związane są z naliczaniem i przekazywaniem składek.

Koszty TU

Towarzystwa ubezpieczeniowe pobierają kilka rodzajów prowizji. Od ich decyzji zależy, które opcje wybiorą. Podstawowym kosztem jest opłata za ryzyko ubezpieczeniowe, które wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych. Kolejny związany jest z alokacją składki. Towarzystwo może pobierać opłatę za prowadzenie funduszu inwestycyjnego — średnio 5 proc. Następny to opłata za prowadzenie konta. Występuje z reguły wówczas, kiedy towarzystwo nie pobiera opłat za alokację składki. Jest to opłata kwotowa, wynosząca miesięcznie od 0,50 gr do 7 zł. TU może pobierać opłatę za zarządzanie aktywami, która nie przekracza zwykle 3 proc. Kilka procent TU może również pobrać za wypłatę świadczeń. Ostatnia możliwa opłata związana jest z ceną zakupu i sprzedaży jednostek rozrachunkowych.

— W TU nie ma jednoznacznych mechanizmów opłat, większa jest więc swoboda manewru. Wszystko zależy od warunków umów. W Cardif pobieramy wyłącznie opłaty za prowadzenie rachunku i za zarządzanie aktywami. W ubezpieczeniu grupowym pracodawca ma możliwość negocjacji opłat — tłumaczy Jarosław Bucoń, dyrektor ds. ubezpieczeń grupowych w Cardif.

W TFI jedyne opłaty to: manipulacyjna (średnio do 5,5 proc.) i za zarządzanie (od 0,8 proc. do 2,5 proc. rocznie od wartości aktywów).

Koszty TUW

Do zorganizowania towarzystwa ubezpieczeń wzajemnych potrzebnych jest trzech założycieli, statut oraz struktura firmy. W zarządzie muszą się znaleźć min. 2 osoby z wykształceniem i doświadczeniem ubezpieczeniowym oraz aktuariusz. Następnie wniosek o utworzenie składany jest do ministra finansów. Koszty związane z TUW to: kapitał założycielski — około 800 tys. zł, koszt organizacji oraz funkcjonowania. Wszystkie formy PPE wymagają od pracodawcy opłat na rzecz UNFE. Do końca 1999 roku wyniesie ona 0,05 proc. składki wpłacanej w danym kwartale, od 2000 roku — 0,035 proc., zaś od 2001 — 0,02 proc.

Jednym z minusów TUW-ów jest to, że koszty nie są wliczane w koszty uzyskania przychodu.

— TUW-y będą mniej popularną formą, ponieważ skonstruowane są na zasadzie małego towarzystwa ubezpieczeniowego, ale z dużo większymi wymaganiami kapitałowymi — uważa Piotr Godzina, dyrektor ds. programów emerytalnych w Pioneer PPTFI.

Koszty PTE

Organizacja pracowniczego towarzystwa emerytalnego, podobnie jak organizacja TUW-u, wymaga statutu, struktury firmy, czyli władz — co oczywiście wiąże się z kosztami zatrudnienia kolejnych pracowników. Niezbędne są również umowy z depozytariuszem oraz agentem transferowym oraz przygotowanie i złożenie wniosku do UNFE.

Koszty PTE związane są z wniesieniem kapitału wynoszącego minimalnie 100 tys. zł oraz kosztami organizacji i funkcjonowania. Koszty są wliczane w koszty uzyskania przychodu.

DAJEMY WIĘCEJ: Ubezpieczenie grupowe można kupić obecnie po bardzo niskich kosztach. TFI zapewniają natomiast efektywniejsze oszczędzanie. Pieniądze klientów są również bezpieczniejsze w przypadku upadłości TFI. Ich aktywa, w przeciwieństwie do TU, przechowywane są w banku depozytariuszu i nie wchodzą do masy upadłościowej — przekonuje Cezary Burzyński, dyrektor public relations w PKO/Credit Suisse TFI. fot. JL

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Ostrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu