PPK nie przekonuje pracowników

opublikowano: 26-02-2020, 22:00

Zaledwie kilka procent Polaków uważa, że zaletą nowego programu oszczędzania na emeryturę jest jej wyższa wartość.

73 proc. osób uczestniczących w badaniu wykonanym na zlecenie Banku Millennium nie wie, czym są Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). W ankiecie tej, przeprowadzonej przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych, wzięły udział osoby zatrudnione na umowy o pracę lub zlecenia. Tylko 44 proc. z nich otrzymało od swoich pracodawców informacje o tym nowym programie oszczędzania na emeryturę.

— Według danych Polskiego Funduszu Rozwoju do PPK przystąpiło dotychczas 39 proc. pracowników największych firm. To niewiele mimo — wydawałoby się — oczywistych korzyści dla pracownika — ocenia Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Jego zdaniem niedoceniane są ewidentne finansowe zalety programu dla przyszłych emerytów dotyczące tego, że rachunki PPK będą zasilane nie tylko składkami pochodzącymi z wynagrodzeń. Jedynie 3,9 proc. badanych uznało za największą korzyść programu comiesięczne dopłaty z budżetów pracodawców (minimalnie po 1,5 proc. pensji) , a 4,9 proc. wskazało na jednorazowe dopłaty powitalne od państwa.

— Takie wyniki badania z jednej strony mogą oznaczać niską świadomość korzyści, ale z drugiej respondenci mogą uważać, że takie zachęty finansowe nie są wystarczające do przekonania do długoterminowego inwestowania na rynkach finansowych w programie emerytalnym zaprojektowanym przez państwo. Wydaje się jednak, że głównym powodem jest nieświadomość znaczenia długoterminowego oszczędzania na emeryturę — komentuje Grzegorz Maliszewski.

Według tylko 6 proc. respondentów podstawową zaletą programu jest powiększenie przyszłej emerytury. Nieco więcej badanych wskazało na automatyczne oszczędzanie na emeryturę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane