Czytasz dzięki

PPL oddaje zyski liniom

opublikowano: 21-07-2015, 22:00

Przedsiębiorstwo kończy restrukturyzację i walczy o palmę pierwszeństwa z lotniskiem w Pradze.

Przychody Portów Lotniczych (PPL) w pierwszym półroczu wyniosły 340,7 mln zł, o 0,2 proc. więcej niż w tym samym okresie 2014 r. — W tym roku planujemy przychody na podobnym poziomie co w 2014 r., gdy wyniosły 701,5 mln zł. W pierwszym półroczu liczba pasażerów Lotniska Chopina urosła o 7,4 proc., do 5,2 mln, ale nie zostało to odzwierciedlone w przychodach. To dlatego, że nadwyżkami dzielimy się z liniami lotniczymi, które chcemy zachęcić do rozwoju w naszym porcie — mówi Michał Kaczmarzyk, dyrektor naczelny PPL. Przedsiębiorstwo ścięło w pierwszym półroczu koszty o ponad 14 proc., do niecałych 238,4 mln zł. Dzięki temu zysk netto wyniósł 79,5 mln zł, o 36 proc. więcej niż w 2012 r. W latach 2013 i 2014 PPL miały odpowiednio 318 i 88,6 mln zł straty netto.

— Kończymy proces restrukturyzacji. W ubiegłym roku zakończyła się najważniejsza jej część dotycząca zatrudnienia. Odeszło 900 pracowników, dziś jest ich 1350. Zmieniliśmy politykę zakupową. Do końca roku stworzymy strategię parkingową. Już wprowadziliśmy pewne zmiany i wzrosło zapełnienie — mówi Michał Kaczmarzyk.

Efekty restrukturyzacji przekroczyły założenia. Budżet wynagrodzeń spadł o 100 mln zł.

— Teraz dążymy do osiągnięcia efektywności porównywalnej do Pragi, Budapesztu, Wiednia, Zurychu czy Monachium — mówi szef warszawskiego lotniska, który ma też ambicje, by uczynić z niego lidera w regionie. Praga wciąż ma więcej pasażerów niż Lotnisko Chopina — 11 mln wobec 10,5 mln. — W 2016 r. mamy duże szanse być więksi niż Praga. W przeciwieństwie do czeskiego portu nasz jest oparty na ruchu biznesowym, dlatego będziemy się angażowali w wydarzenia turystyczne, które mają uatrakcyjnić Warszawę — zapowiada Michał Kaczmarzyk. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane