PPP lubi oszczędności na prądzie i ogrzewaniu

opublikowano: 07-01-2018, 22:00

Samorządy chętnie oddają budynki i infrastrukturę w prywatne ręce, gdy idzie o efektywność energetyczną.

Partnerstwo publiczno-prywatne (PPP) rozwija się w Polsce dość wolno. Od ośmiu lat w całym kraju co roku ogłasza się średnio około 60 takich postępowań, przy czym do skutku dochodzi tylko co czwarta inwestycja. Ostatnio jednak samorządy wyraźnie się ożywiły, jeśli chodzi o szczególnego rodzaju przedsięwzięcia w PPP — inwestycje w efektywność energetyczną. Niedawno np. podwarszawskie Ząbki podpisały umowę w tej formule na modernizację oświetlenia ulicznego — jej wartość wyniesie niemal 5,2 mln zł brutto. Firma ECM Energia wymieni w mieście ponad 2300 punktów oświetleniowych, a potem przez kilka lat będzie zarządzała całym systemem.

— W ubiegłym roku pierwsze samorządy, np. Ząbki, zainwestowały w modernizację oświetlenia ulicznego, wykorzystując formułę PPP, a w ostatnich latach co najmniej kilkanaście inwestowało wspólnie z prywatną firmą w termomodernizację obiektów użyteczności publicznej, np. w Zgierzu, Pabianicach i Wiązownie. W tych przypadkach model PPP się sprawdza, inne samorządy to widzą i chętniej zawierają podobne umowy — mówi Rafał Cieślak, mecenas z Kancelarii Doradztwa Gospodarczego Cieślak&Kordasiewicz, która doradza samorządom.

Prawnik podkreśla, że modernizacja obiektów w celu poprawy ich efektywności energetycznej pozytywnie się wyróżnia na tle innych zadań samorządowych realizowanych w formule PPP. Na przykład w Wiązownie prywatny partner przeprowadzi termomodernizację szkół. Tamtejszy samorząd spodziewa się, że spłaci go dzięki oszczędnościom, jakie uzyska na ogrzewaniu tych budynków w kolejnych latach.

— Nawet sceptyczni wobec PPP samorządowcy tracą argumenty, gdy chodzi o efektywność energetyczną. Nie ulega wątpliwości, że w tym przypadku decyduje efekt finansowo- -ekologiczny, bo opłata, którą uzyskuje partner prywatny, jest zbieżna z oszczędnościami, które uzyskuje się dzięki jego wysiłkom — uważa Rafał Cieślak. Podkreśla, że aż 90 proc. postępowań PPP zorientowanych na efektywność energetyczną dochodzi do skutku.

— Na ogół takie postępowania są rozstrzygane za pierwszym razem, a to się nie zdarza często przy innych inwestycjach w PPP. Co więcej — jest już kilka firm, które regularnie startują w przetargach na termomodernizację w PPP, a żywo zainteresowane są też banki, udzielające tym przedsiębiorstwom kredytów — informuje mecenas.

Do inwestycji w PPP samorządy stale zachęca rząd. W przyszłym roku ma zostać znowelizowana ustawa o PPP.

— Wiele proponowanych rozwiązań jest korzystnych, trzeba przyznać, że ustawa była szeroko konsultowana, ale są i niepokojące symptomy, np. sprawa rozliczeń podatkowych w umowach PPP. Niektóre propozycje mogą być niekorzystne dla jednostek samorządu terytorialnego, np. jeśli wydatki na finansowanie PPP będą traktowane jako bieżące, to będzie niekorzystnie oddziaływało na wskaźnik zadłużenia — uważa Rafał Cieślak.

Rząd zapowiadał niedawno, że postara się doprowadzić do tego, aby w trzy lata samorządy podpisały co najmniej 100 umów w formule PPP, a instytucje rządowe wszczęły co najmniej 10 takich postępowań.

— Perspektywy PPP na przyszły rok? Wiadomo, że nie jest z tym w Polsce łatwo i nie spodziewam się rewolucji. Mamy bardzo przyzwoitą legislację związaną z PPP i nie uważam, żeby to była główna bariera w rozwoju tego rynku. Rząd rzeczywiście ostatnio stara się wspierać PPP działaniami doradczymi i szkoleniowymi, ale prawda jest taka, że rozwój tej formuły zależy przede wszystkim od samorządów.

A te, co tu dużo mówić, kierują się zazwyczaj interesem finansowym. Takie korzyści jak zastosowanie nowoczesnych technologii lub innego rodzaju know-how sektora prywatnego są na drugim planie. Życzyłbym sobie, żeby te sto umów zostało faktycznie zawartych w najbliższych trzech latach. Do tego trzeba jednak woli samorządów — puentuje Rafał Cieślak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu