Praca i gaz dają perspektywy

opublikowano: 26-03-2018, 22:00

GIEŁDOWA SPÓŁKA ROKU 2017: Za najbardziej perspektywiczne spółki na warszawskiej giełdzie analitycy uznali Work Service i państwowe PGNiG.

Na giełdzie kupuje się przyszłość, a ekspertom płaci się za jej przewidywanie. Patrząc na zwycięzców kategorii „spółka z najlepszymi perspektywami rozwoju" w kilkunastu poprzednich edycjach rankingu Giełdowa Spółka Roku trzeba przyznać, że analitycy, maklerzy i doradcy inwestycyjni z przewidywaniem przyszłości radzą sobie w kratkę. W kategorii tej wygrywały spółki takie, jak LPP czy AmRest, które w roku następującym bezpośrednio po wyborze notowały stopy zwrotu bliskie trzycyfrowym, a w kolejnych latach mocno się rozwijały. Z drugiej strony — dwa razy zwyciężył tu Bioton, ostatnio w 2016 r.

W tym roku zwycięzcą jest Work Service, który wygrał już w tej kategorii w 2015 r. Drugie miejsce zajęło PGNiG, spółka korzystająca z państwowego wsparcia i niemal monopolistycznej pozycji na polskim rynku. Zamknęła ona 2017 r. z rekordowymi zyskami oraz rosnącymi przychodami ze sprzedaży, a także wydobycia gazu. PGNiG-owi sprzyjają wysokie ceny ropy i gazu, bo przekładają się na dobre wyniki obszary wydobycia. Istotne jest też to, że państwo stworzyło kontrolowanemu przez siebie gigantowi komfortowe otoczenie legislacyjne, zmieniając np. ustawę o zapasach, która utrudnia teraz życie jego konkurentom. Jednocześnie rośnie popularność gazu, jako paliwa bardziej ekologicznego niż węgiel, w energetyce i ciepłownictwie. Tymczasem kurs Work Service jest blisko historycznego minimum, ale spółka działa na rosnącym rynku i sama dynamicznie zwiększa przychody. Strategia spółki do 2020 r. zakłada dwucyfrowe tempo wzrostu każdego roku.

Perspektywy rozwoju

1. Work Service

2. PGNiG

3. Benefit Systems

Asseco SEE

5. Budimex

6. Enter Air

7. Braster

8. Elemental Holding

9. CD Projekt

10. Wirtualna Polska

Źródło: Raport „Giełdowa Spółka Roku 2017”

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński, Magdalena Graniszewska

Polecane