Pracodawcy i związkowcy okopali się

opublikowano: 02-08-2013, 00:00

Organizacje pracodawców nie godzą się na stawianie im przez związki warunki powrotu do rozmów.

Szefowie czterech największych organizacji pracodawców (Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, BCC, ZRP) poinformowały trzy największe centrale związkowe („Solidarność”, OPZZ, FZZ), że chcą powrotu do dialogu, lecz bez jakichkolwiek warunków wstępnych.

— Jak najbardziej jesteśmy zainteresowani negocjacjami ze związkowcami, lecz stawianie nam warunków jest niepoważne. Moim zdaniem, to oznacza, że oni wcale nie chcą z nami rozmawiać — uważa Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

W pisemnej odpowiedzi organizacje zapewniają, że chcą rozmawiać na wszystkie tematy na których zależy związkowcom. Piotr Duda, szef „Solidarności”, Jan Guz, szef OPZZ, i Tadeusz Chwałka, szef FZZ, w piśmie z 18 lipca do organizacji biznesowych postawili sprawę jasno: wrócimy do rozmów, jeśli pracodawcy jednoznacznie opowiedzą się za wprowadzeniem pakietów socjalnych, określeniem ścieżki dojścia do płacy minimalnej na poziomie 50 proc. średniego wynagrodzenia, ograniczeniem tzw. umów śmieciowych, wsparciem rodzin najuboższych.

Czy brak zgody pracodawców na warunki wstępne oznacza, że żadnych rozmów nie będzie?

— Taka odpowiedź nie jest satysfakcjonująca. Podtrzymujemy swoje stanowisko. Nie stawiamy żadnych warunków, tylko domagamy się respektowania przez pracodawców porozumienia sprzed kilku lat. Skoro nie chcą się wywiązać z podpisanych ustaleń z nami, to o czym mamy rozmawiać? — stwierdza Piotr Duda.

— W tej sytuacji nie wiem, czy powrócimy do stołu rozmów. Decyzję o tym muszą podjąć wspólnie trzy centrale związkowe. 5 sierpnia ma się odbyć spotkanie robocze. Niewykluczone, że wtedy zapadną jakieś decyzje — dodaje Jan Guz.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu