Pracodawcy przestrzegają przed "dziurą Bauca 2"

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 21-04-2005, 16:35

Gdyby którakolwiek z ustaw zwiększających wydatki budżetu przeszła przez Sejm, wpadniemy w "dziurę Bauca 2" - powiedziała w czwartek prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz.

Gdyby którakolwiek z ustaw zwiększających wydatki budżetu przeszła przez Sejm, wpadniemy w "dziurę Bauca 2" - powiedziała w czwartek prezes Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz.

    Zdaniem Lewiatana, poselskie pomysły, które w założeniu mają służyć interesom grup najuboższych, faktycznie będą działały przeciwko nim.

    "To kolejne pomysły uszczęśliwiania na siłę kolejnych grup społecznych, bo zaczął się festiwal wyborczy. Prawda jest taka, że wzrośnie podatek inflacyjny, a on zawsze godzi w najuboższych" - ostrzegała Bochniarz.

    Jako najgroźniejsze z proponowanych ustaw Lewiatan wymienił m.in.: plany wprowadzenia ulgi prorodzinnej w podatku dochodowym, dodatki dla najbiedniejszych emerytów i rencistów, wprowadzenie wyższego wskaźnika waloryzacji rent i emerytur oraz wydłużenie możliwości (do 2012 r. - PAP) przechodzenia na wcześniejsze emerytury.

    "Relacja między osobami zatrudnionymi a pobierającymi świadczenia pozostaje obecnie w stosunku 100 do 56. W 1995 było to 100 do 51. W 1996 r. liczba osób, które korzystały z wcześniejszych emerytur, wynosiła 1 mln osób , teraz jest to 1 mln 400 tys. i trend ten się nasila" - powiedział ekspert PKPP Lewiatan Jeremi Mordasewicz.

    Zdaniem Mordasewicza, proponowana w projekcie ustawy o wydłużeniu możliwości przechodzenia na wcześniejsze emerytury dezaktywizacja zawodowa spowoduje nadmierne obciążenie systemu ubezpieczeń społecznych, wysokich składek płaconych przez pracujących i pracodawców, a co za tym idzie kolejne podniesienie - i tak wysokich - kosztów pracy w Polsce.

    Lewiatan zwrócił uwagę, że autorzy projektu ustawy nie przedstawili oceny skutków gospodarczych ewentualnego jej przyjęcia. PKPP Lewiatan odniósł się również do roli Rady Nadzorczej ZUS, w której zasiada jeden z jej przedstawicieli. Zdaniem pracodawców, RN ZUS odgrywa rolę fasadową, niejasne są relacje między nią azarządem Zakładu.  "Rada była wykorzystywana do akceptacji dokumentów finansowych Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, a relacje między nią a zarządem ZUS, np. w kwestii przeprowadzenia audytu Krajowego SystemuInformatycznego, przypominała drogę przez mękę" - powiedział przedstawiciel pracodawców w RN ZUS Jacek Krawczyk.

    Jego zdaniem, należy wprowadzić zmiany w zasadach funkcjonowania RN ZUS. Po pierwsze, powinna mieć ona - podobnie jak w spółkach handlowych - możliwość odwoływania i powoływania prezesa ZUS, zatwierdzania strategii, oceny zarządu i przyjmowania od niego sprawozdań.

    Sam ZUS powinien - podobnie jak spółki - sporządzać roczny raport ze swojej działalności, jego finanse powinny być jawne, a opinia publiczna mieć dostęp do informacji o nich.

    W samej RN ZUS - uważa Lewiatan - partnerzy społeczni powinni mieć co najmniej 51 proc członków, resztę powoływałby Sejm, rząd i Rzecznik Praw Obywatelskich.

    Lewiatan postuluje również wydzielenie zagadnień dotyczących FUS z kompetencji RN i przesunięcie ich w zakres kompetencji Komisji Trójstronnej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu