Pracownicy KGHM chcą więcej

Ewa Szczecińska
opublikowano: 08-02-2007, 00:00

7-procentowej podwyżki — z takim postulatem wystąpili górnicy i hutnicy Polskiej Miedzi. Zarząd łapie się za kieszeń.

7-procentowej podwyżki — z takim postulatem wystąpili górnicy i hutnicy Polskiej Miedzi. Zarząd łapie się za kieszeń.

Związkowcy Polskiej Miedzi znów się zjednoczyli. Tym razem wspólnie postulują o podwyżki dla załogi.

— Chcemy, aby pracownicy Polskiej Miedzi poczuli się docenieni. Nic bardziej tego nie odzwierciedli niż wyższe pensje — mówi Józef Czyczerski, szef miedziowej Solidarności.

Jego zdaniem, sytuacja ekonomiczna spółki pozwala na to, aby każdy pracownik koncernu dostał 7-procentową podwyżkę. Takie stanowisko wypracowały wspólnie wszystkie związki zawodowe koncernu. Związkowcy postulują ponadto, aby 30 proc. załogi zostało przeszeregowanych. Wówczas zmieni się dla nich podstawa wynagrodzenia. Postulaty załogi nie podobają się jednak zarządowi.

Do tej pory w rozmowach z przedstawicielami związków prezesi koncernu nie byli twardymi negocjatorami. Nie przekonali związkowców do tego, aby wskaźnik wzrostu wynagrodzeń ustalono na 3,4 proc. Obecnie zarząd podniósł tę stawkę do 6 proc. Załoga mówi twardo: chcemy 7-procentowego wzrostu płac. To nie jedyna rozbieżność. Prezesi nie zgadzają się, aby przeszeregowano 30 proc. załogi, a jedynie kilkanaście procent. Awanse dla tak dużej liczby pracowników oznaczają bowiem większe wydatki.

— Uważamy, że to nie zarząd, ale dyrektorzy oddziałów powinni decydować o awansach. Będziemy szukać porozumienia w tej sprawie. Co do wyniku negocjacji, jestem optymistą. Jesteśmy bliscy porozumienia — mówi Radosław Poraj-Różecki, rzecznik KGHM.

Zarząd ma czas na ustalenie ze związkami wskaźnika poziomu wynagrodzeń do końca lutego. Kolejna tura negocjacji odbędzie się 14 lutego. Średnia płaca w Polskiej Miedzi kształtuje się na poziomie 6,7 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ewa Szczecińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu