Czytasz dzięki

Pracownicy nieświadomi cyberzagrożenia

opublikowano: 18-12-2018, 22:00

Większość zatrudnionych w MŚP nie rozumie, czym jest ryzyko cybernetyczne. Powodem może być brak edukacji w tym zakresie.

Gros pracowników sektora małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP), który korzysta na co dzień z rozwiązań technologicznych, nie jest w stanie prawidłowo wskazać podstawowych zagrożeń cybernetycznych — wynika z analizy firmy The Software Alliance. 68 proc. z nich nie sądzi, aby używanie nieautoryzowanego urządzenia, takiego jak USB, stanowiło zagrożenie dla firmowej sieci. Natomiast 56 proc. nie uważa, że instalacja aplikacjibez uprawnień jest niebezpieczna, a 61 proc. twierdzi, że nielegalne pobieranie plików z internetu nie stanowi ryzyka.

Jak wynika z raportu, zaledwie 38 proc. zatrudnionych instaluje tylko te aplikacje, które są zgodne z polityką bezpieczeństwa firmy, a jedynie 47 proc. regularnie aktualizuje oprogramowanie na swoich urządzeniach roboczych. Ponadto 54 proc. pracowników, bez pozwolenia działu technologii informacyjnych (IT), decyduje się na korzystanie z narzędzi, takich jak aplikacje lub dane, których potrzebują do bardziej wydajnej pracy.

Zdaniem ekspertów wyniki badania dowodzą, że pracownicy MŚP nie doceniają skali zagrożenia. Już 78 proc. badanych uważa, że środki bezpieczeństwa,z których korzysta ich firma, są wystarczające, a 64 proc. jest zdania, że ich przedsiębiorstwo dostosowało się wystarczająco szybko, aby poradzić sobie ze zmieniającymi się zagrożeniami cybernetycznymi. Okazuje się jednak, że tylko 23 proc. pracowników otrzymało wytyczne dotyczące najlepszych praktyk, 18 proc. uczestniczyło w sesji szkoleniowej, która dotyczy tej dziedziny, a 15 proc. odnotowało wprowadzenie zaostrzonych zasad bezpieczeństwa lub użytkowania. Znajduje to odbicie w ogólnym braku świadomości cybernetycznej wśród polskich MŚP. Mniej niż połowa pracowników (48 proc.) ma wiedzę na temat tego, czy ich firma padła ofiarą cyberataku i czy w związku z tym doszło do np. kradzieży danych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Kostro

Polecane