Pracownicy Poczty Polskiej za akcją protestacyjną

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 18-04-2005, 17:03

Pracownicy Poczty Polskiej zaakceptowali w referendum możliwość przeprowadzenia akcji protestacyjnej -poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej przedstawiciele związków zawodowych działających w tej firmie.

Pracownicy Poczty Polskiej zaakceptowali w referendum możliwość przeprowadzenia akcji protestacyjnej -poinformowali w poniedziałek na konferencji prasowej przedstawiciele związków zawodowych działających w tej firmie.

    Pracownicy odpowiadali na pytanie, czy są za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej ze strajkiem włącznie. Wiąże się to z zamiarem wprowadzenia przez dyrektora generalnego zmian organizacyjnych w Poczcie, zdaniem związkowców, bez konsultacji ze związkami zawodowymi i przed podpisaniem pakietu gwarancji socjalnych dla pracowników.

    Jak poinformowano w komunikacie Wspólnej Reprezentacji Związkowej (WRZ) Poczty, "referendum zostało ogłoszone wskutek ignorowania postulatów pracowniczych zarówno przez dyrektora generalnego Poczty Polskiej, jak i Ministra Infrastruktury, którzy swoimi decyzjami dokonują przekształcenia struktury organizacyjnej izamierzają dokonać komercjalizacji, a następnie prywatyzacji Poczty Polskiej".

    Związkowcy nie poinformowali o terminie ewentualnej akcji. Powiedzieli, że WRZ tworzy dziesięć związków zawodowych. "Decyzje o tym, co będziemy robili, podejmą organy statutowe tych organizacji" - powiedział na konferencji przewodniczący Federacji NSZZ Pracowników Łączności Poczty Sławomir Redmer.

    Władzom Poczty związkowcy zarzucają brak informowania pracowników o ważnych szczegółach zamiarów restrukturyzacyjnych. Obawiają się, że w ślad za restrukturyzacją w jej obecnym kształcie pójdą zwolnienia dużych grup pracowników.

    1 maja mają w firmie być powołane trzy dodatkowe piony tzw. biznesowe, czyli Centrum Usług Pocztowych, Centrum Usług Transportowych i Centrum Usług Koncesjonowanych - podali  związkowcy.

    Poinformowali również, że tydzień temu resort infrastruktury przekazał związkowcom do konsultacji projekt nowelizacji ustawy o komercjalizacji i prywatyzacji oraz Prawa pocztowego; dokument ten otwiera drogę do komercjalizacji i ewentualnej prywatyzacjiprzedsiębiorstwa.

    Związkowcy zapowiedzieli, że skierują do dyrektora generalnego wezwanie do wstrzymania zmian planowanych od 1 maja. Resort infrastruktury wezwą natomiast - jak zapowiedzieli - do wstrzymania prac nad projektami nowelizacji tych ustaw.

    "Robimy wszystko, żeby na bieżąco informować pracowników o planach restrukturyzacji" - powiedział PAP rzecznik prasowy Poczty Marcin Anaszewicz. "Mamy świadomość, że w tak dużej firmie można to robić lepiej" - powiedział.

    Jak poinformował, wszystkie dotychczasowe rozwiązania organizacyjne przygotowane zostały przez specjalnie do tego celu powołane zespoły robocze, w których pracowało blisko 300 pocztowców. Kierunki zmian oraz projekty zostały zaprezentowane Radzie Poczty, w skład której wchodzą również przedstawiciele załogi.

    Referendum odbywało się od 24 marca do 15 kwietnia. Wzięło w nim udział blisko 80 tys. z ponad 99 tys. zatrudnionych, czyli ponad 80 proc. pracowników Poczty. Za przeprowadzeniem akcji protestacyjnej opowiedziało się 92,8 proc., a przeciwko - 3,9 proc.

    W styczniu tego roku związkowcy zawarli z dyrektorem generalnym porozumienie, gwarantujące m.in. zatrudnienia dla pracowników Poczty do czasu podpisania wynegocjowanego pakietu socjalnego - powiedział PAP Anaszewicz. Jak zapewnił, restrukturyzacja nie zakłada redukcji etatów. "Jej celem jest otwarcie na klienta i walka o każde miejsce pracy" - dodał.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane