Czytasz dzięki

Pracownik Citigroup prowadził stronę propagującą teorię spiskową

opublikowano: 17-09-2020, 10:07

Jason Gelinas, pracownik Citigroup, został zwolniony przez bank po tym jak ujawniono, że prowadził jedną z najważniejszych stron internetowych poświęconych teorii spiskowej QAnon, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg.

10 września walczący z rozsiewaniem nieprawdy w Internecie serwis Logically.ai ustalił, że mieszkający w New Jersey Gelinas prowadzi stronę internetową QMap.pup oraz powiązane z nią aplikacje. Po ujawnieniu tego strona została zamknięta i teraz przenosi tylko na inne, również propagujące QAnon.

Citigroup zwolnił Gelinasa nie za propagowanie teorii konspiracyjnej, ale dlatego, że dostawał ok. 3 tys. USD miesięcznie z crowdfundingu na prowadzenie strony.

- Zgodnie z naszym kodem postępowania, pracownicy muszą ujawnić i uzyskać zgodę na prowadzenie dodatkowej działalności biznesowej – ogłosił bank.

Gelinas był w Citigroup wyższej rangi menedżerem IT, dowiedział się nieoficjalnie Bloomberg. Prowadzona przez niego strona QMap.pub odwiedziło w lipcu ponad 10 mln Internautów.

Teoria spiskowa QAnon głosi, że prezydent Donald Trump prowadzi walkę z pedofilską siatką związaną z tzw. głębokim państwem. Gelinas, z którym skontaktował się Bloomberg, odmówił komentarza dotyczącego prowadzonej strony internetowej, a o QAnon powiedział, że to „patriotyczny ruch chcący uratować kraj”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane