Pracownik nie sprawdza stanu konta

opublikowano: 27-10-2019, 22:00

Polacy z rezerwą podchodzą do nowoczesnych form wypłacania wynagrodzenia — w przeciwieństwie do mieszkańców Azji.

27 proc. Polaków mogłoby nie zorientować się, że na ich konta wpłynęły pensje w kwotach innych niż określone w zawartych umowach, ponieważ tego nie kontrolują. Wskazuje na to raport firmy ADP z badania „Workforce View in Europe”. Ponadto co szósty zatrudniony przyznaje, że nie sprawdza wpłat od pracodawców. Kontrola wydatków to temat często pojawiający się przy okazji walki z domowym zadłużeniem. Z danych Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor wynika, że w rejestrze dłużników figuruje obecnie 150 tys. młodych Polaków między 18 a 24 rokiem życia. Gorzej jest jednak z kontrolowaniem przychodów.

— Coraz większa część płatności na świecie jest dokonywana przelewami bankowymi. Nawyk ich sprawdzania powinien być jednak rutyną. Pomimo postępującej cyfryzacji należy kontrolować wysokość otrzymywanego wynagrodzenia, zwłaszcza przez osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich. Z mojego doświadczenia wynika, że wielu pracowników wciąż nie wie np., czy prawidłowo rozliczony został okres choroby lub w jaki sposób odliczane będą składki na PPK — mówi Anna Barbachowska, szefowa pionu zarządzania zasobami ludzkimi w ADP Polska.

Polscy respondenci niechętnie korzystają z nowych metod wypłacania wynagrodzenia. W przeciwieństwie do mieszkańców Azji i podobnie jak pozostali Europejczycy, z rezerwą podchodzą do przelewów dokonywanych poprzez systemy typu PayPal. Co prawda przelewy bankowe są dominującą formą regulowania należności na całym świecie, ale jednocześnie rośnie popularność np. kart przedpłaconych, cyfrowych platform, płatności mobilnych czy kryptowalut. Jednak mimo to tylko 44 proc. Europejczyków zaakceptowałoby niestandardowe sposoby dokonywania zapłaty. Według raportu „Future of Pay” ADP takie transakcje dobrze ocenia 88 proc. azjatyckich pracowników. W Ameryce Północnej opowiada się za nimi 49 proc. badanych, a w Ameryce Południowej — 66 proc.

— Pracodawca oferujący elastyczne i nowoczesne formy płatności może wydawać się pracownikowi bardziej atrakcyjny. W wielu branżach może to stanowić dodatkowy atut w rekrutacji — stwierdza Anna Barbachowska.

Najchętniej po alternatywne metody sięgają tzw. milenialsi. Zakłada się, że w przyszłości coraz częściej będą oni oczekiwać od pracodawców płatności niestandardowych. Pojawiają się również obawy o ryzyko związane z nowymi metodami. Zarówno dla pracowników, jak i firm kwestia bezpieczeństwa będzie kluczowa, choć według badań ADP jest ona istotniejsza dla użytkowników powyżej 50 roku życia. Osoby w przedziale 18-35 lat czują się bezpiecznie, jeśli mogą śledzić swoje finanse na bieżąco bez przesyłania pieniędzy między kontami.

1cae78be-dad3-11e9-8a34-2a2ae2dbcce4
Polityka gospodarcza
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE
Polityka gospodarcza
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Nie uciekniesz przed skutkami polityki gospodarczej. Zapisz się na nasz newsletter, by nie przegapić newsów, analiz i komentarzy. Zamieniamy słowa polityków na pieniądze
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu