Pracownika na lato znajdziesz przez smartfon

opublikowano: 10-07-2018, 22:00

Chętnych na tymczasowe zatrudnienie można szukać nie tylko przez agencje. Na rynku pojawiła się aplikacja mobilna z geolokalizacją.

Przy stopie bezrobocia wynoszącej 6,1 proc. wakacje mogą być prawdziwą zmorą dla firm, które gros swoich zysków generują właśnie w letnim okresie. Jednak chętnych na tymczasowe zatrudnienie jest coraz mniej. Według analiz Polskiego Forum Human Resources, w pierwszym kwartale tego roku agencje pracy tymczasowej zatrudniły o 11 proc. mniej pracowników, niż w tym samym okresie rok wcześniej.

Zobacz więcej

Smartfon

Bloomberg

Pracodawcy szukający siły roboczej na letnie miesiące korzystają z geolokalizacji. Swoim działaniem przypomina ona nieco radar. Użytkownik określa promień, w jakim — licząc od swojej aktualnej pozycji lub oczekiwanego miejsca pracy — chciałby znaleźć ogłoszenie, wpisuje też żądane zarobki i słowa kluczowe. Praca za Rogiem podpowiada mu najbliższe potencjalne stanowiska i pracodawców, informując również o wynagrodzeniu — tłumaczy Piotr Nejman z Direct People Innovation Poland.

Dodaje, że obsługa narzędzia jest prosta. Pracodawcy umieszczają swoje oferty w aplikacji, a potencjalni kandydaci widzą je na telefonie i mogą od razu na nie reagować. Przedsiębiorcy mają też możliwość wyboru kandydatów z listy zamieszczonej w aplikacji i dzwonienia do nich.

Zdaniem Piotra Nejmana, do tej pory na rynku brakowało mobilnego narzędzia, które uwzględniłoby w znacznym stopniu dokładną lokalizację, w której ma być wykonywana praca.

— Z różnych badań wynika, że miejsce pracy, czy to wakacyjnej, czy stałej, ma ogromne znaczenie dla pracownika. W większych miastach na dojazdy przeznaczamy nawet 40 godzin miesięcznie — twierdzi Piotr Nejman.

Według badań firmy Randstad „Plany pracodawców”,dodatkowe osoby do pracy w okresie najbliższych sześciu miesięcy zamierza zatrudnić 15 proc. przedsiębiorców. Dla zdecydowanej ich większości głównym motywatorem jest konieczność obsłużenia szczytu produkcyjnego (58 proc.). Spora część pracodawców (26 proc.) musi również po prostu zastępować urlopowiczów innymi osobami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu