Pracowniku, masz prawo się bać

opublikowano: 18-01-2021, 15:22

Wstydzimy się swoich obaw. Niepotrzebnie. Lęk wyrywa nas z marazmu i mobilizuje do działania.

Badania pracowni YouGov nie kłamią: im dłużej trwa pandemia, tym lepiej znosimy związany z nią niepokój. Mniej niż wiosną obawiamy się śmierci w rodzinie lub wśród znajomych (spadek z 40 do 31 proc.). Topnieje również odsetek Kowalskich, którzy lękają się choroby bądź trudnego powrotu do zdrowia (z 49 do 45 proc.). Ubywa też osób drżących na myśl o kryzysie finansowym w Polsce (z 35 do 31 proc.) i na świecie (z 54 do 47 proc.). Cieszyć się z takich wyników? Nie do końca. Zły jest zarówno nadmiar, jak i brak strachu, a panika już nie raz uratowała ludziom życie, dosłownie czy w przenośni. Kto wstydzi się drżenia swoich dłoni, potu na czole, przyspieszonego bicia serca, ten najwyraźniej nie wie, że reakcje te są dziedzictwem ewolucji – i pomagają człowiekowi przetrwać w trudnych warunkach.

Zbawienna emocja:
Zbawienna emocja:
Lepiej oswoić strach niż wmawiać sobie, że nie mamy się czego lękać.
Adobe Stock

Jednym z elementów emocjonalnej samoobrony jest koncentracja na własnych lękach. Powinniście nauczyć się je rozpoznawać i dopuszczać do głosu – apeluje Gavin de Becker, autor bestsellera „Dar strachu”. Gdy wchodzicie w mroczną uliczkę i coś wam podpowiada, że za chwilę nastąpi atak, lepiej zaufać temu przeczuciu, zamiast twierdzić, że jesteście tchórzem podszyci. Może kątem oka dostrzegliście auto z włączonym silnikiem, które było puste, albo siedział w nim ktoś, kto nie wiedzieć czemu sprawił, że stanęły wam włoski na karku. Zaufajcie instynktowi. Wasz mózg zarejestrował właśnie sygnał niebezpieczeństwa, który do świadomości jeszcze nie dotarł.

Zbir czyhający w ciemnym zaułku, zarażenie koronawirusem, sen, w którym wylądowaliście na bezrobociu – nieważne, co jest powodem waszego przerażenia. Ważne, że strach wzmacnia czujność, mobilizuje do działania, sprawia, że zaczynacie walczyć o swoje firmy, miejsca pracy i życie.

Weź udział w konferencji online “Recruitment Days 2021”, 15 kwietnia 2021 >>

Stać cię na więcej
Newsletter autorski Mirosława Konkela
ZAPISZ MNIE
×
Stać cię na więcej
autor: Mirosław Konkel
Wysyłany raz w tygodniu
Mirosław Konkel
Jesteś lepszy, niż ci się wydaje, ale nie tak dobry, jak mógłbyś być. Zapisz się na newsletter - znajdź inspiracje i odpowiedzi na ważne pytania.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane