Pracuj Ventures rozszerza portfel inwestycji

opublikowano: 20-09-2020, 22:00

Gamfi to czwarta w tym roku spółka, która trafiła pod skrzydła funduszu Grupy Pracuj. Do grudnia podpisana może zostać jeszcze jedna umowa.

Przeczytaj tekst i dowiedz się:

  • Jakie spółki Grupa Pracuje kupiła w tym roku
  • Ile umów zamierza jeszcze w tym roku podpisać
  • Ile spółek zamierza mieć docelowo w portfelu

Pracuj Ventures, czyli fundusz venture capital utworzony w strukturach Grupy Pracuj, skupiony na inwestycjach w technologiczne firmy z obszaru HR oraz kształcenia i rozwoju zawodowego, zamknął właśnie transakcję zakupu mniejszościowego pakietu udziałów w Gamfi. Kwota inwestycji w spółkę budującą narzędzia grywalizacyjne zwiększające poziom motywacji i zaangażowania pracowników nie została ogłoszona, wiadomo natomiast, że Pracuj Ventures w pojedyncze projekty, najczęściej na bardzo wczesnym etapie ich rozwoju, wkłada do 2 mln zł.

Motywacja:
Motywacja:
Paweł Leks, partner zarządzający Pracuj Ventures (z prawej) i Adrian Witkowski, prezes Gamfi, rozpoczynają współpracę. Fundusz Grupy Pracuj zainwestował właśnie w twórcę narzędzi grywalizacyjnych wzmacniających zaangażowanie pracowników.

W tym przedziale mieszczą się także wcześniejsze tegoroczne inwestycje w Gymsteer, Worksmile i Inhire.io. Pierwsza z wymienionych firm umowę z funduszem podpisała jeszcze przez wybuchem epidemii w Polsce. Proponuje benefity sportowe w modelu „pay per entry” — umożliwiającym realizację opłat wyłącznie za odbyte treningi.

Firma w czasie lockdownu do oferty dorzuciła treningi online realizowane za pośrednictwem narzędzi do komunikacji wideo. Worksmile proponuje natomiast narzędzie do budowania lub wzmacniania kultury organizacji, a Inhire.io rozwija bazę danych aktywnych i zweryfikowanych kandydatów, podnoszącą skuteczność procesów rekrutacyjnych.

Zmiany na rynku

Paweł Leks, partner zarządzający Pracuj Ventures, przyznaje, że fundusz w czasie lockdownu przystopował z aktywnością. Zaznacza, że mimo wszystko liczba zaplanowanych na ten rok inwestycji została osiągnięta. Fundusz prowadzi jeszcze rozmowy z grupą wybranych spółek technologicznych i przymierza się do podpisania jeszcze jednej umowy.

— Potrzebowaliśmy się na krótki czas zatrzymać, by móc ocenić to, jak zareaguje rynek HR na niecodzienną sytuację i w jakim kierunku będzie dalej podążać. A w tym obszarze mamy do czynienia z gigantycznymi zmianami zarówno w formule samej pracy, jak i pakietach narzędzi, np. umożliwiających komunikację i pracę zdalną — mówi Paweł Leks.

— Wiosną większość procesów sprzedażowych została zamrożona również w Gamfi. Firmy wstrzymały inwestycje w nowe projekty HR, skupiły się głównie na przemodelowaniu dotychczasowych modeli pracy na zdalne czy hybrydowe. Szybko okazało się jednak, że do skutecznego wdrożenia tych procesów potrzebują narzędzi, a nasza platforma doskonale się w tę potrzebę wpisuje. Dziś przychodzą do nas klienci, którzy traktują grywalizację jak plaster na rany po pandemii — wyjaśnia Adrian Witkowski, prezes Gamfi.

Plan na lata

Paweł Leks zapewnia, że spółki z portfela Pracuj Ventures — poza wymienionymi są w nim także Kadromierz, Wandlee, Sherlock Waste — są w dość dobrej formie. W chwili ogłoszenia lockdownu rozpisane zostały dla nich scenariusze działania — w wersjach optymistycznych i pesymistycznych.

— Teraz większość spółek radzi sobie już dobrze lub nawet bardzo dobrze. Oczywiście sytuacja zmusiła firmy do przejścia na oszczędnościowy tryb działania i nadal mocno pilnują kosztów. Inwestycje biznesowe planowane w ich obrębie odmrażane są powoli, w zależności np. od specyfiki obszaru, w którym działają — deklaruje współzałożyciel Pracuj Ventures.

Przyjęty przez fundusz okres inwestycyjny wynosi 3-7 lat.

— Patrząc z tej perspektywy, nasza strategia pod wpływem COVID-19 znacząco się nie zmieni. Zamierzamy w sumie zainwestować w 10-12 spółek. Pracuj Ventures jest małym funduszem, ponieważ poza kapitałem chcemy dzielić się z firmami także wiedzą i wieloletnim doświadczeniem. Przy większej liczbie firm nie bylibyśmy w stanie z nimi pracować w stopniu, w jakim chcemy to robić — zapewnia Paweł Leks.

Sprawdź program warsztatu online "Alternatywne Spółki Inwestycyjne (ASI)", 25 września >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane