Prąd ze słońca coraz tańszy

Blisko 5 mld zł mogą wynieść inwestycje w fotowoltaikę do 2020 r. Koszt budowy 1 MW spadł nawet poniżej 3 mln zł.

W ramach prac nad przygotowaniem raportu „Rynek fotowoltaiki w Polsce w 2019 r.”, Instytut Energetyki Odnawialnej (IEO) podsumował już część danych z ankiet wypełnionych przez inwestorów.

Zobacz więcej

Fot. Bloomberg

„Biorąc pod uwagę realne zamierzenia inwestorów fotowoltaicznych i ich plany dotyczące tegorocznej aukcji, efektem całego systemu aukcyjnego [czyli trzech aukcji już przeprowadzonych oraz aukcji planowanej na ten rok — red.] może być blisko 5 mld zł inwestycji w farmy fotowoltaiczne” — czytamy w pierwszych wnioskach IEO.

Ankiety wypełniają inwestorzy i dostawcy technologii. Z ich odpowiedzi wynika, że z 73 projektów, które wygrały pierwszą aukcję w 2016 r., zrealizowano w terminie 55 instalacji (52,5 MW).

„Można przypuszczać, że reszta nie zostanie już zrealizowana” — spekulują eksperci IEO.

Jeśli chodzi o drugą aukcję, z 2017 r., to do tej pory zrealizowano 94 projekty o łącznej mocy 75 MW, co stanowi 26 proc. projektów, które wygrały wsparcie. Projekty z trzeciej aukcji, z listopada 2018 r., mają czas do maja 2020 r. Z ankiet wynika, że najwięcej farm fotowoltaicznych w ramach systemu aukcyjnego może powstać w województwach: dolnośląskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim i łódzkim. Ankiety przynoszą też nowe dane na temat kosztów inwestycji fotowoltaicznych w Polsce.

Jeszcze trzy lata temu za budowę 1 MW mocy płacono ponad 4 mln zł, a w 2019 r. jest to czasem nawet poniżej 3 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy