Pragma Inkaso łyka GF Premium

Magdalena Graniszewska
opublikowano: 25-11-2010, 00:00

Pragma Inkaso przejmie trzy razy większe GF Premium. Na celowniku ma jeszcze kilka podmiotów.

Rynek wierzytelności się konsoliduje

Pragma Inkaso przejmie trzy razy większe GF Premium. Na celowniku ma jeszcze kilka podmiotów.

Na rynku wierzytelności i faktoringu transakcje konsolidacyjne to rzadkość. Dopiero ostatnio zaczęło się dziać. Najpierw Getin Noble Bank przejął MW Trade, a wczoraj Pragma Inkaso ogłosiła, że przejmuje GF Premium. I to nie jest ostatnie słowo Pragmy.

— Rynek wierzytelności jest coraz bardziej interesujący. Rozmawiamy o przejęciach jeszcze z kilkoma podmiotami — zapowiada Michał Kolmasiak, wiceprezes Pragmy Inkaso.

Pragma podkreśla z zadowoleniem, że kupuje firmę o trzy razy wyższych kapitałach własnych (60 mln zł wobec 20 mln zł), ale o podobnej kapitalizacji (56 mln zł wobec 52 mln zł). Za pakiet kontrolny, czyli od 51 proc. do 66 proc. głosów na walnym GF Premium, Pragma zapłaci w wezwaniu 30-40 mln zł.

— Sfinansujemy to przede wszystkim emisją akcji i kolejnych transz obligacji. W dalszej kolejności sięgniemy do kasy spółki — zapowiada Tomasz Boduszek, prezes Pragmy.

Emisję powinno uchwalić walne zgromadzenie zwołane na 6 grudnia. Pragma zamierza podwyższyć kapitał o blisko 30 proc. i uplasować papiery na zasadzie oferty prywatnej, bez prawa poboru. Liczy jednak na udział obecnych akcjonariuszy, czyli m.in. Beskidzkiego Domu Maklerskiego, oraz na udział czterech założycieli GF Premium, którzy sprzedadzą Pragmie swoje akcje.

— Założyciele GF Premium zostawią sobie niewielką część akcji, bo chcą nadal uczestniczyć we wzroście firmy — wyjaśnia Tomasz Boduszek.

A wzrost ma być widoczny. Pragma Inkaso ma dziś 15 mln zł rocznych przychodów netto i około 4,5 mln zł zysku netto. GF Premium ma po trzech kwartałach 8,5 mln zł przychodów netto i 2 mln zł zysku.

— Dzięki efektom synergii w ciągu 2-3 lat będziemy w stanie potroić przychody i podwoić zysk netto — szacuje Tomasz Boduszek.

W ramach grupy kapitałowej Pragma Inkaso skoncentruje się na windykacji i zakupie wierzytelności średnio- i wysokonominałowych, GF Premium natomiast na faktoringu klasycznym, w tym faktoringu pełnym, a Pragma Collect (zależna od Pragmy) na windykacji i zakupie wierzytelności o nominałach poniżej 10 tys. zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu