Prairie Mining: „Ministerstwo złamało prawo”

Magda Graniszewska
opublikowano: 03-04-2018, 22:00

Australijska spółka, która chce budować kopalnie węgla w Polsce, wystąpiła na drogę sądową przeciwko resortowi środowiska.

Prairie Mining, australijska firma notowana na warszawskiej GPW, ma problem z pozwoleniami związanymi z projektem Jan Karski, czyli terenem położonym na Lubelszczyźnie, nieopodal kontrolowanej przez państwo kopalni Bogdanka. Praire Mining chce tam wybudować kopalnię węgla koksowego.

Prairie Mining, którą zarządza Ben Stoikovich, ma w Polsce dwa projekty: Dębieńsko i Jan Karski. O obu rozmawia z JSW.
Zobacz więcej

WSPÓŁPRACA

Prairie Mining, którą zarządza Ben Stoikovich, ma w Polsce dwa projekty: Dębieńsko i Jan Karski. O obu rozmawia z JSW. Fot. Marek Wiśniewski

Do 2 kwietnia 2018 r. spółka dysponowała wyłącznym prawem do ubiegania się o koncesję wydobywczą na tym terenie. Wniosku o koncesję jednak nie mogła złożyć, ponieważ opóźniało się uzyskanie pozwoleń środowiskowych. W tej sytuacji firma wystąpiła w grudniu 2017 r. o przedłużenie wyłączności o kolejne 12 miesięcy.

„Według polskiego prawa, Ministerstwo Środowiska (MŚ) ma obowiązek, w ciągu trzech miesięcy, udzielić takiej zgody. Do daty tego komunikatu MŚ takiej decyzji nie wydało, łamiąc zapis o trzymiesięcznym obowiązkowym terminie wydania zgody” — głosi wtorkowy komunikat Prairie.

Inwestor podaje, że dysponuje opiniami prawnymi, według których MŚ, nie wydając zgody, złamało prawo. „Przedsięwzięliśmy kroki prawne w polskich sądach przeciwko MŚ. Skoro ministerstwo przez trzy miesiące nie wydało decyzji odnośnie wniosku Prairie Mining, polski sąd ma możliwość wydania tej decyzji zamiast resortu” — czytamy w komunikacie Prairie Minig.

Firma twierdzi też, że brak wyłączności daje innym podmiotom możliwość ubiegania się o przyznanie koncesji na obszarze projektu Jan Karski. Podkreśla jednak, że podjęcie kroków sądowych ma na celu powstrzymanie MŚ przed ewentualnym przyznaniem koncesji komuś innemu.

Losy koncesji Prairie Mining mają znaczenie dla Jastrzębskiej Spółki Węglowej, kontrolowanej przez państwo. JSW rozmawia z Prairie na temat współpracy przy należącym do niej projekcie węglowym Dębieńsko, nie wyklucza też rozmów na temat projektu Jan Karski.

— Spór Prairie z ministers-twem nie pomaga w rozmowach — przyznaje rozmówca zbliżony do tematu. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magda Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu