Prawda o inwestycjach wychodzi na jaw

Roczny wzrost produkcji budowlano-montażowej w lipcu zostawił rynkowy benchmark daleko w tyle i udowodnił, że inwestycje odżyły.

W lipcu produkcja budowlano-montażowa wzrosła o 19,8 proc. r/r, wynika ze wstępnych danych GUS. To najwyższy wzrost od początku 2012 r. (okres boomu budowlanego związanego z organizacją mistrzostw Europy w piłce nożnej), który przebił rynkowe oczekiwania o ponad 6 pkt. proc. To kolejny dowód na to, że odbicie w inwestycjach jest już właściwie pewnikiem.

Wyświetl galerię [1/2]

Fot. Kacper Kowalski - FORUM

— Dane tego typu charakteryzują się co prawda sporą zmiennością, ale nie jest to pierwszy mocny odczyt. W tym momencie mówimy już o trendzie. Nie znamy jeszcze struktury PKB za drugi kwartał, ale uważam, że w opublikowanych niebawem danych [31 sierpnia — red.] zobaczymy dodatnią dynamikę inwestycji, która w trzecim kwartale będzie się poprawiać — komentuje Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP. W ramach produkcji budowlano-montażowej GUS odnosi się do robót o charakterze inwestycyjnym i remontowym, zrealizowanych na terenie kraju przez przedsiębiorstwa budowlane, zatrudniające co najmniej 10 osób. W czerwcu dynamika roczna dla tej kategorii wyniosła 11,6 proc. Zarówno wtedy, jak i teraz na takie wyniki wyjątkowo mocno pracowały przedsiębiorstwa specjalizujące się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej. W czerwcu zanotowały wzrost produkcji o 27,4 proc. r/r. Miesiąc później było to już 33,7 proc.

— To kategoria silnie skorelowana z infrastrukturalnymi inwestycjami publicznymi. Wobec takich danych odbicie w tym segmencie jest właściwie pewne — mówi Aleksandra Świątkowska, ekonomistka BOŚ Banku. Pod tym, że szybki wzrost w ramach tej kategorii wskazuje na wyraźne ożywienie inwestycji publicznych, podpisują się także ekonomiści Credit Agricole Bank Polska.

— Wsparciem dla takiej oceny są opublikowane dane o wykonaniu budżetów jednostek samorządu terytorialnego w drugim kwartale. Wskazują one na zwiększenie dynamiki inwestycji realizowanych przez te jednostki do 24,1 proc. r/r, wobec 11,2 proc. w pierwszym kwartale — argumentuje Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska.

W okresie styczeń-lipiec 2017 r. produkcja budowlano-montażowa była o 10,6 proc. wyższa niż przed rokiem. Wtedy dynamika wynosiła 13,8 proc., ale na minusie.

Opublikowane jednocześnie dane dotyczące produkcji przemysłowej były nieco słabszeod rynkowego konsensusu. Wstępne szacunki GUS wskazują na to, że roczna dynamika wyniosła 6,2 proc., wobec oczekiwań na poziomie 8,4 proc. (mediana prognoz Bloomberga). Ekonomiści PKO BP tłumaczą, że zaskoczenie in minus wynikami produkcji przemysłowej może wynikać z niedoszacowania efektów przesunięć wakacyjnych przestojów produkcyjnych na wyniki niektórych branż. Dynamika roczna po czerwcu była niższa (4,5 proc.). Główną przyczyną zwiększenia tempa wzrostu produkcji pomiędzy czerwcem a lipcem była korzystna różnica w liczbie dni roboczych. Jakub Borowski podkreśla jednak, że przyspieszenie w lipcu było mniejsze, niż wynikałoby to z różnic kalendarzowych.

— Naszym zdaniem, czynnikiem ograniczającym wzrost aktywności w przemyśle w lipcu były dłuższe niż przed rokiem przerwy urlopowe w fabrykach samochodowych. W efekcie można oczekiwać, że roczna dynamika produkcji w lipcu w branży „pojazdy samochodowe, przyczepy i naczepy” była ujemna. W sierpniu działalność zakładów została wznowiona, a tym samym spadek dynamiki produkcji w tej kategorii był najprawdopodobniej przejściowy — mówi Jakub Borowski.

— Produkcja przemysłowa w lipcu rzeczywiście nieco rozczarowała, ale nie na tyle, aby mówić o jakichkolwiek kłopotach, w szczególności od strony eksportu czy krajowej konsumpcji — dodaje Piotr Bujak. Przez pierwsze siedem miesięcy tego roku produkcja sprzedana przemysłu zanotowała wzrost o 5,8 proc. r/r. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 3,2 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Prawda o inwestycjach wychodzi na jaw