Prawie 30 mld zł kredytów z gwarancjami

opublikowano: 28-01-2015, 00:00

FINANSOWANIE Do końca grudnia 2014 r. Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) udzielił gwarancji de minimis o wartości 16,78 mld zł.

To pozwoliło przedsiębiorcom uzyskać kredyty w wysokości ok. 29,7 mld zł. Z danych BGK wynika, że do końca grudnia 2014 r. z programu gwarancji de minimis skorzystało 75 tys. 964 przedsiębiorstw. Program ruszył wiosną 2013 r. Miał być odpowiedzią na potrzeby firm związane z ułatwieniem dostępu do finansowania bieżącej działalności. W listopadzie 2013 r. BGK w porozumieniu z Ministerstwem Finansów rozszerzył go na kredyty inwestycyjne. Obecnie gwarancje są udzielane dla kredytów do wysokości 3,5 mln zł. Wysokość gwarancji nie może jednak przekroczyć 60 proc. kwoty kredytu. W przypadku kredytów obrotowych bank udziela gwarancji na 27 miesięcy, a w przypadku inwestycyjnych — na 99 miesięcy. Program ma działać do końca tego roku, BGK pracuje jednak nad możliwością jego przedłużenia. Walczy również o zwiększenie wartości kredytów, które będą obejmowane gwarancjami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu